Od hlubockého městského úřadu a dopravního odboru magistrátu Českých Budějovic již před dvěma roky požadovali úpravu dopravního značení a instalaci zrcadel. Jejich prosby však zůstaly nevyslyšeny.


„Je to hrozně nebezpečný úsek, je v kopci a ještě v zatáčce. Již dva roky žádáme o příkazovou značku omezení rychlosti na 30 km/hod, teď je tu pouze doporučující. V rychlosti až 70 km/hod, co tu někteří motoristé jezdí, je až s podivem, že se tu nestala vážná dopravní nehoda,“ postěžovala si jedna z obyvatelek Pražské ulice, která si nepřála být jmenována.


Dopravní nehoda na sebe ale nenechala dlouho čekat. Tuto neděli kolem 12. hodiny spadla v tomto úseku z korby projíždějícího traktoru betonová traverza. „Dvacetišestiletý řidič traktoru se měl leknout protijedoucího osobního vozidla, prudce zabrzdil, přičemž se z nákladového prostoru sesul nedostatečně zajištěný betonový kvádr,“ popsala nehodu, u níž musela zasahovat i jednotka českobudějovických hasičů, okresní policejní mluvčí Regina Tupá.


Při nehodě nebyl nikdo zraněn, pouze byl poškozen plot a fasáda domu. Asi padesát metrů od tohoto místa je ale přechod pro chodce, po němž denně přecházejí děti do místní mateřské školy.


Požadavky místních obyvatel na úpravu dopravního značení řešil již v minulosti Odbor dopravy a silničního hospodářství Magistrátu města České Budějovice, pod nějž tato silnice II. třídy spadá.


„Na uvedené silnici je kromě jiného osazena svislá dopravní značka Doporučená rychlost - 30 km/hod. a následně i vodorovná dopravní značka, tzv. optická psychologická brzda. Zastáváme názor, že toto značení je dostatečné pro slušné řidiče, kteří pravidla silničního provozu dodržují. Dle našich zkušeností, konzultovaných již i v jiných případech s Policií ČR, bylo zjištěno, že řidič z psychologických důvodů spíše dodržuje informativní dopravní značku než striktní zákazovou,“ uvedl Jiří Stach z dopravního odboru.


Další bezpečnostní opatření v tomto úseku dle jeho slov vzhledem k šířce vozovky a zástavbě vybudovat nelze.
„K nedělní dopravní nehodě pádu materiálu, která ohrozila chodce na přilehlém chodníku, uvádíme, že se nestala z důvodu nedostačujícího dopravního značení,“ dodal Stach.