Na konci Krajinské třídy byla v roce 1867 zbytečně zbořena goticko renesanční městská brána zvaná Pražská. Následně byl zbořen barbakán Pražské brány, čímž památkově zaostalí zastupitelé města (domnívali se, že jsou moderní) dosáhli svého – Krajinskou začal foukat vítr a bylo vidět až na Mariánské náměstí.

Celých 60 let poté se na místě bývalé Pražské brány nic nedělo. Jen od roku 1908 tudy vedla kolej tramvaje linky P. Místu po Pražské bráně se říkalo „V bráně". Po jedné straně stál vysoký barokní dům České zastavárny, po druhé v jádře renesanční Rothův dům s vysokou prejzovou střechou, který byl v roce 1927 zbořen. To už nebyla majitelem domu rodina Rothů, ale Dělnické stavební družstvo, které Rothův dům V bráně koupilo roku 1923 za 150.000 Kč.

V bráně v domě Terezie Rothové bylo již v roce 1898 cukrářství Františka Mirtla. Po něm jeden rok vedla cukrářství vdova Františka Mirtla a pak převzal cukrárnu Bohumil Douša. Sídlili zde také holiči Václav Pjetron a František Hanzlík. Ve druhé části domu směrem k Mlýnské stoce měl obchod smíšeným zbožím Karel Robl. Před rokem 1927 byl v přízemí domu svrškař František Žáček, vyráběl svršky, kůže a obuvnické potřeby. Toho roku 1927 byl Rothův dům a sousední dva domy v Hradební ulici zbořeny. Dva domy patřily Dělnickému stavebnímu družstvu, jeden Deimlům. Vzápětí tam vyrostl nový vysoký dům, na kterém do Krajinské ulice je vymodelována původní Pražská prána, sousední dva domy v Hradební ulici a ve štuku uveden název domu U PRAŽSKÉ BRÁNY.

V novém a tenkrát moderním domě U Pražské brány se zajímavými portály se hned usadily významné firmy. V listopadu 1927 si v domě otevřela obchod hotovými oděvy a. s. Moravia – NOBLES MORAVIA ODĚVY. Marie Adlerová si zařídila Ateliér Marry pro obrazovou fotografii. V části, kde byla později známá Hollerů cukrárna, si Karel Matzner otevřel sportovní závod pro výzbroj a potřeby automobilů a motocyklů, současně prodával motocykly Harley Davidson. Ještě si spolu s Miladou Matznerovou zřídili oddělení lyžařské. Matznerovi se do města přistěhovali z Prahy. Dalším obchodem od 2. ledna 1928 bylo střižní zboží Františka Havla.

Asi bylo v domě vysoké nájemné, poněvadž se zde firmy poměrně rychle střídaly. Trvaleji se usadila Slovanská pojišťovna. V roce 1932 odborný rádio závod ing. M. Zábranský, společnost pro prodej žárovek Philipps. Zůstal Karel Robl, obchod smíšeným zbožím. Přibylo kupectví Rudolfa Fošuma, holič František Hanzlík a krejčí Josef Marek. Etabloval se obchodní dům RU-DA, což bylo prádlo, módní a pletené zboží a zboží galanterní Rudolfa Daňka. (Ve městě byla také jiná firma RU-PA, nebo LI-DO, TE-TA, TRI-KO-TA atd.)

Později si v domě zařídil Spolek pro chemickou a hutní výrobu prodejní kancelář. Instalatér Vilém Tichý získal živnostenský list na prodej elektrotechnických potřeb a rádiových přijímačů. Ještě se vešel Rudolf Ságner, obchod koženým a galanterním zbožím. Nejznámější byla asi cukrárna Aloise Hollera v růžovém a červeném interiéru. Několik schůdků a host se ocitl ve vůni čokolády a kávy. Chodil tam konzervátor a předseda Klubu přátel města Karel Kakuška. Čokoláda a zákusky u Hollerů byly z kakaa, ne jako dneska z tuku a jen obarvené kakaem. Stylové portály a výkladce 20. let 20. století byly po celé délce přízemí strženy v roce 1989.

Samostatnou historii mají dva domy vedle v Hradební. Původně jeden patřil rodině Rothů (měli dva domy), druhý Adolfu a Anně Süssovým, další Františkovi a Marii Deimlovým.

JAN SCHINKO