Bezpečnější ano, ale očekávání nesplnil.  S takový rozpaky hodnotí obyvatelé Českých Budějovic nový přechod přes Rudolfovskou ulici. Uprostřed rušné silnice poblíž školy tu vyrostl betonový ostrůvek s blikajícím oranžovým světlem. Očekávaný klasický semafor s červeným a zeleným panáčkem však chybí.

„Jako škola jsme rádi, že město plní svůj slib a situace v okolí je bezpečnější. Vybudováním ostrůvku se doprava zpomalila," váhavě odpovídá Jan Schreib, zástupce ředitele pověřený řízením Církevní základní školy.

Řešení podle něj ale není dotažené do konce. Přechod se totiž posunul a žáci tak musejí jít přes Rudolfovskou a pak ještě přes přechod na Lipenské ulici, který není chráněn. „Slib, že tady bude semafor s tlačítkem pro chodce, zůstal nesplněn," dodal Jan Schreib.

Nad novým přechodem se pozastavuje i Hana Veselá, která tudy vodí dítě do mateřské školy. „Já tam nevidím bezpečnostní prvky. Je to ostrůvkový přechod, ale chybí semafor. Nicméně nevím, co město ještě plánuje," řekla.

Radnice však klasický semafor nepřidá, ač o tom jeho představitelé dříve hovořili. Slibovali, že nahradí prozatímní oranžovou blikající signalizaci, která se na přechodu objevila loni v listopadu. Stalo se tak poté, co žákyně školy Natálie Hlatká sepsala petici.

Slibovali nebo ne?

„Blikající světlo by mělo být nahrazeno klasickými semafory. Tím se přechod stane ještě mnohem bezpečnějším," uvedl pro Deník v listopadu loňského roku primátor Juraj Thoma. Dnes však hovoří jinak. „Od samého začátku je v projektu jen oranžová signalizace," řekl minulý týden s tím, že červeného a zeleného panáčka na semaforu nesliboval.

Obdobně mluví i primátorův náměstek Kamil Calta, který pro Deník potvrzoval instalaci klasických semaforů ještě před dvěma měsíci (Deník 24.7.). „Nikde nikdy nebylo řečeno, že tam bude červené, zelené a oranžové světlo. Mluvili jsme o tom, že tam budou výstražná světla a od samého začátku to tak bylo projektováno," řekl nyní Kamil Calta. K semaforu navíc podle jeho slov dali negativní stanovisko policisté.

Ráno, kdy žáci míří do školy v Rudolfovské ulici a rodiče vedou děti do nedaleké mateřinky, je ale na novém přechodu opravdu rušno. Na bezpečnost tu proto dohlížejí strážníci městské policie.

„Záleží, jak to bude vypadat, když tu nebude policie. Na první pohled mi to přijde v pohodě. Když budou přecházet děti a bude tu policie, tak mi to přijde lepší než semafor," hodnotil situaci Michal Hořínek, jeden z rodičů.

Opačný názor zastává jiný táta, který ráno doprovázel svou ratolest do školky. „Myslím, že bude lepší, když bude na Rudolfovské přechodů víc, je jich tady málo. A semafor je lepší varianta," domnívá se Jiří Řehounek.

Chtějí delší zábradlí

K úplné spokojenosti vedení Církevní základní školy by bylo zapotřebí kromě světel s tlačítkem pro chodce také protáhnout zábradlí, které je usazeno podél chodníku před školou, až k Lipenské ulici.

Někteří lidé totiž chodí přes silnici postaru v místech, kde přechod už není. Navíc řidiči aut odbočující z Lipenské na Rudolfovskou si občas zkrátí cestu po chodníku. V obou případech by tomu delší zábradlí zabránilo.  „Kdyby tu byl semafor a protáhlo se zábradlí, bylo by to bez problémů," shrnul Jan Schreib.

Na Rudolfovské ulici vznikl v poslední době nový přechod také poblíž zastávek MHD u Jeronýmovy ulice. I zde je betonový  ostrůvek a oranžové výstražné světlo. „Výstavba těchto bezpečných přechodů začala v polovině srpna a stála téměř jeden milion korun," dodal náměstek primátora Kamil Calta.