„Dopravní značky a hlídky městské policie v ranních hodinách považují zdejší občané za nedostatečná řešení, a proto požadují přechod opatřit ostrůvkem, výstažnými světly či semafory,“ uvedla včera k argumentům petetntů tisková mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková. „Jihočeský kraj není však kompetentní tento problém řešit. Zmiňovaný přechod je totiž na silnici první třídy, která je ve vlastnictví státu. Vykonavatelem vlastnických práv a povinností státu je v tomto případě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) České republiky,“ dodal k problému radní kraje Robin Schinko s tím, že originál petice krajští úředníci zašlou jak na českobudějovickou správu ŘSD, tak i magistrátu města.


Lidé z krajské pobočky ŘSD však o žádné žádosti Nemanických nevědí. „Musíme na to mít nějaký signál. Pak k věci zaujme stanovisko Policie České republiky a další příslušné orgány. Pokud všechny tyto záležitosti dopadnou dobře, můžeme se případem začít zabývat my,“ vysvětlil správný postup Josef Pešl z ŘSD.


Jihočeský kraj i přes předání „horkého bramboru“ na jiná bedra otázku okolo nemanického přechodu pro chodce nikterak neznevažuje. „Nesnižuje to však závažnost problému. Využijeme proto všech svých možností, abychom při jednání s příslušnými úřady a institucemi podpořil nutnost řešení bezpečnosti přechodu,“ doplnil Robin Schinko.


Na druhou stranu kroutí lidé hlavou nad absurdním rozmístěním přechodů a samaforů na zrekonstruované Mánesově třídě. V rozmezí pár desítek metrů hlídají úplně zbytečně zebry hned tři světelné signalizace.