Dobrý výsledek

Za čtvrt hodiny projelo v obou směrech stovky automobilů a přes přechod přešlo rovných pětadvacet lidí.

Devět chodců pustilo na druhou stranu silnice hned první auto, sedmi lidem projel před nosem jeden vůz a pak je ostatní motoristé už pustili.
Nejhůře tak dopadl postarší muž, který přecházel na druhou stranu Rudolfovské v našem testu jako druhý. Musel čekat, až projede pět řidičů v jzdním pruhu vedoucím do centra města, pak mohl zhruba po dvaceti vteřinách v klidu přejít. Pustil jej až šestý projíždějící šofér v šedé Škodě Octavia.

Průměrně ale tak čekali chodci na překonání rušného tahu zhruba sedm až dvanáct vteřin, což se rovná jednomu až dvěma projíždějícím autům. A to je na krajskou metropoli slušný výsledek.

„Je to jak kdy. Někdy mě pustí hned první řidič, co mě vidí, ale zase někdy musím u silnice čekat hodně dlouho,“ pomyslel si třicetiletý Otakar Červený ze sídliště Šumava. „Protože také řídím, tak musím říci, že je jenom dobře, když tady ve městě přibývá přechodů se semafory. Je to fajn jak pro pěší, tak i pro řidiče,“ dodal Červený.

Bezpečnější pruhy

Radnice ještě letos na četné žádosti obyvatel vylepší hned dva přechody pro chodce. Jeden v Novém Vrátu a ten druhý v Nových Hodějovicích.

„Na obou přechodech plánujeme obdobné bezpečnostní prvky. Středový ochranný ostrůvek, osvětlení a výstražné blikače, nové a výraznější vodorovné i svislé dopravní značení. Kromě toho budou oba přechody bezbariérově upraveny,“ přiblížil projekt primátor Juraj Thoma. „Celkový rozpočet na úpravy obou přechodů je dva miliony korun, přičemž Státní fond dopravní infrastruktury jsme požádali o milionový příspěvek,“ doplnil primátor Thoma.

O tom, jestli město dotaci dostane, se rozhodne až v polovině roku. Ale radnice bude případně dělat úpravy přechodů i bez grantu.

První úmrtí

Čtvrtek 20. března přinesl první letošní smrtelnou nehodu na přechodech pro chodce. U Domova s pečovatelskou službou U Hvízdala vyhasl po střetu s vozem VW Transporter život čtyřiasedmdesátileté důchodkyně.

Policisté zaznamenali v Českobudějovickém regionu za minulý rok celkem 166 dopravních nehod na přechodech pro chodce. V roce 2006 to bylo už 189 nehod.

„Jedná se o kompletní čísla, do kterých jsou započítány jak střety motorových vozidel s chodci, tak ale i nehody chodců například s cyklisty a dalšími nemotorovými vozidly,“ uvedla včera ke statistice okresní tisková policejní mluvčí Regina Tupá.

Více se dozvíte v ČbD 29.3. na straně 3.