Ta si klade za cíl pomoci lidem znovu objevit kouzlo literatury, přesvědčit je, že je nejen zajímavá, ale i potřebná a i stará díla mají lidem stále co dát. Právě proto sdružení lidí okolo Literární kavárny Měsíc ve dne chystá na období od 23. do 25. dubna festival Literatura (ne)žije. V jeho rámci hodlají knihy představit v různých formách na různých mnohdy až nečekaných místech.

Do rukou nových zájemců se tak například dostanou ve čtvrtek už tisíce knih, které dobrovolní dárci věnovali do sbírky. Jen na českobudějovické náměstí podle Pavly Lencové, která se podílí na organizaci akce, během první půlhodiny přispělo sedm lidí. „Nosí od všeho něco a my také bereme jakékoli knížky. Nikdy nevíte, kdo co uvítá, každá kniha může někomu udělat radost," zdůrazňuje.

Staré romány, detektivku a knihy o zvířatech přinesla například Dana Táborská z českobudějovického sídliště Šumava. „Já jsem je už přečetla, tak můžou posloužit někomu jinému. Je to dobrý nápad," pochvalovala si sbírku.

Dokonce v tašce na kolečkách přivezla včera úhledně svázaný balík knih důchodkyně Marie Langová z Českých Budějovic. „Hodně mě zajímala astronomie a přírodní vědy, mám z toho oboru hodně knížek," naznačuje, co hodlá poslat mezi další čtenáře. Zdaleka se ale nezbavila všech svých knižních pokladů. Řadí mezi ně třeba díla svého oblíbeného autora Thomase Bernharda, které mají v její knihovně místo jisté.

Ani  ostatní knihy Marie Langová ale do sbírky neodnesla bez rozmyslu.  „Dost jsem je přebírala, jen jak jsem namátkově listovala, kolikrát  mě něco zaujalo a chci si to přečíst znovu," usmívá se náruživá čtenářka.

Kvůli  čtenářské vášni občas také zabrousí do antikvariátu. „Tam často najdu knížky, které už v knihkupectví nejsou k dostání. Ráda proto přijdu i na festival na konci dubna, kdy se budou knihy ze sbírky nabízet, třeba mezi nimi zase objevím něco zajímavého," těší se.

close Sbírka knih na budějovickém náměstí. zoom_in Možnost potěšit přečtenými knížkami někoho jiného mají stále i ti, kdo středeční sbírku v ulicích nestihl. Knížky je stále možné až do 20 dubna nosit do Literární kavárny Měsíc ve dne.

Určitě tak učiní třeba paní Jana, která se u sběrného místa zastavila pro informace. „Mám doma spoustu knížek po dětech. Ony se jich nemůžou vzdát, ale mně to vlastně překáží. Musím se samozřejmě ještě se synem domluvit, co mi dovolí do sbírky věnovat," naznačuje svůj plán.

Rozhodně ale není z těch, kdo by se jakékoli literatury vzdával s lehkým srdcem.  „Sama čtu ráda, jen na to člověk nemá pořád čas. Když ale začnu, čtu pak jednu knížku za druhou. Ani já neumím knížku jen tak vyhodit, tak když někomu jinému touto cestou udělá radost, budu ráda. Tohle je, myslím, rozumná akce," chválí dobrý nápad. „ Sama jsem zvědavá, jak se to ujme, tak se ráda přijdu podívat," dodává.

Knihy, které se podaří vybrat, se objeví v rámci  festivalu Literatura (ne)žije na budějovickém náměstí. Zájemci si pak mohou vybrané tituly zdarma odnést domů.