Vladimír Remek se stal 87. kosmonautem světa a zároveň prvním, který nepocházel ze Sovětského svazu či USA. Let se konal ve čtvrtek 2. března 1978. Dvoučlenná posádka kosmické lodi Sojuz 28 s Vladimírem Remkem a Alexejem Gubarevem odstartovala z Kazachstánu. Cílem byla vesmírná stanice Saljut 6, k níž se připojili v pátek 3. března. Tam se věnovali šesti experimentům. Na Zemi se posádka vrátila 10. března. Vladimír Remek strávil ve vesmíru 7 dní 22 hodin a 17 minut. Je dosud naším jediným a posledním kosmonautem, který se do vesmíru podíval.
Zdroj: wikipedie a kniha Vladimír Remek: Sojuz 28 -> Saljut 6 se souhlasem autora Jiřího Duška

Na Budějovice vzpomíná Vladimír Remek rád. "Je to část mé historie, začal jsem tu vnímat svět, byl tu můj domov," říká kosmonaut. Město má Vladimír Remek spojené s dětskými lumpárnami. "Naučil jsem se tam plavat ve Vltavě a koupali jsme se v Malši. Bylo nám míň než deset let a bez dovolení jsme šli na výlet na Kleť. Taky jsme blbli na ledě, když se na jaře zvedaly vody Vltavy. Zažil jsem tam své první jízdy autem," vzpomíná Vladimír Remek na dětství a klukovská léta.

Po celý život se do Budějovic vracel. "Často jsme sem jezdili na prázdniny k babičce a dědovi, měl jsem tady kamarády a rodinu. Bydlela tu moje matka a žije tu stále moje sestra," vypráví Vladimír Remek. Jsou tu navíc pohřbeni oba jeho rodiče, a tak přijede vždycky na dušičky. "Pokaždé si projdu část Rožnova kolem školy nebo ulici blízko pivovaru, kde bydlela matka," vypráví Vladimír Remek. Má radost, že pospolitost letiště funguje a bývalí letci se stále schází. "Nezpřetrhal jsem kontakty a do Budějovic jezdím pořád," dodal kosmonaut. 

Děkujeme Janě Tiché, Kláře Anderlové, Jiřímu Duškovi, Radkovi Gálisovi, Jiří Zábranskému, Ladislavu Ondřichovi, Zdeňku Oudovi, Jihočeskému kraji, Pavlu Šmidrkalovi a Janě Remkové za poskytnuté snímky.