Na návsi malé vesnice stojí vedle obecního úřadu krásná pergola, která láká místní k posezení a setkávání. Náhodného návštěvníka malé obce by nejspíš nenapadlo, že Hvozdec na Českobudějovicku se před jedenácti lety zařadil mezi několik málo výjimek v Jihočeském kraji, kde pomyslně zvítězili odpůrci Evropské unie.

Poklidný život v malé obci plyne spokojeně dál i dnes. Ani referendum jej před lety neovlivnilo. Hvozdec si podle svého starosty Jindřicha Vaňaty zakládá na své samostatnosti. Granty z Unie raději nevyužívá.

„Žádný grant z EU jsme tu zatím neměli," vypráví Jindřich Vaňata. „Sice jsme o nějaký příspěvek zkoušeli žádat, ale bez úspěchu a teď už to asi ani dělat nebudeme," dodává.

Žádost o evropský grant je totiž podle starosty obce doslova dvousečnou zbraní. „Je potřeba vytvořit projekt, plánovat a tak. Všechny tyhle úkony stojí peníze a nikde není záruka, že nakonec dotaci získáte," myslí si.

Na pocity, které měl Jindřich Vaňata před referendem, si dobře vzpomíná i teď. „Já sám jsem byl proti vstupu. Nikdy jsem si nemyslel, že by nám to přineslo mnoho dobrého. A nyní mi vlastně mnozí i v médiích moje názory potvrzují," říká.

Zda to byl právě jeho názor, který ovlivnil voliče v této malé obci před deseti lety, neví. „Nikdy jsem se nesnažil své postoje k Evropské unii nějak oficiálně prezentovat tady ve vesnici. Žádnou kampaň jsem zde prostě nevedl," říká. „Volby jsou přece svobodné. Lidé se tady u nás prostě zamysleli a pak podle toho volili."

Kořeny toho, že hvozdečtí obyvatelé hlasovali v referendu proti vstupu, jsou možná ukryté v samotné historii malé obce. „Původně jsme kdysi spadali pod Zvíkov. Později jsme se stali součástí Lišova, ale i tehdy jsme vždycky byli až ti druzí. Měli jsme třeba problém se schvalováním stavby vodovodního potrubí," vypráví starosta.

Tahle nepříjemná událost nakonec hvozdecké obyvatele dohnala k hlasovaní o osamostatnění. Možná právě to, že si sami obyvatelé obce před lety při hlasování vzpomněli na to, jaké to je být satelitem větší obce, ovlivnilo jejich rozhodování.

„Náš stát je teď vlastně v podobné pozici jako byl Hvozdec. Je jen satelitem čekajícím na to, zda si na něj ostatní členské státy udělají čas a poskytnou mu prostředky," uzavírá Jindřich Vaňata.

JANA KLOMFAROVÁ