Policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová potvrdila, že policisté z budějovického obvodního oddělení šetří z pátečního dopoledne incident u jedné budovy v centru města.

"Přijali jsme oznámení o poškození, respektive znečištění jednoho objektu na náměstí. Hlídka na místě vše zadokumentovala a nyní je případ řešený jako přestupek proti občanskému soužití. Po neznámém pachateli se pátrá," uvedla pro Deník Štěpánka Schwarzová.

Ještě po poledni bylo na budějovickém náměstí před bankou jedenáct policejních aut a odpoledne zde stáli ještě strážníci městské policie. Před pobočkou rovněž stále postávají lidé.

Žádný další incident policisté na jihu Čech v souvislosti s děním na Ukrajině do pátečního odpoledne neřešili.

Důvodem pro uzavření poboček Sberbanky CZ jsou bezpečnostní problémy na pobočkách. ČTK to sdělila mluvčí banky Radka Černá. Ve čtvrtek i v pátek se před některými pobočkami banky tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby nebo žádali informace o fungování banky. Kolem pátečního poledne nefungovalo internetové bankovnictví Sberbank CZ.

"Bohužel se objevily bezpečnostní problémy na našich pobočkách. Naši zaměstnanci jsou převážně občané České republiky a musíme jim zajistit zvýšenou bezpečnostní ochranu, protože čelí fyzickým atakům," uvedla Radka Černá.

Banka počítá s tím, že v dalších dnech už budou pobočky opět standardně otevřené, klienti mohou využívat on-line bankovnictví a bankomaty. Klienti Sberbank CZ mohou využít jakýkoliv bankomat v ČR i zahraničí.

Hlavním akcionářem Sberbank CZ je ve Vídni sídlící Sberbank Europe, dceřiná společnost největšího ruského bankovního domu Sberban Russia. Jejím padesátiprocentním vlastníkem s jedním hlasovacím právem navíc je ministerstvo financí Ruské federace. Zbytek vlastní investoři, banka se obchoduje na burze. Sberbank CZ reguluje a dozoruje Česká národní banka. V Česku působí od roku 1993, do roku 2013 fungovala pod jménem Volksbank. Má 25 poboček a asi 120.000 klientů. Zdroj: ČTK

Některé české firmy kvůli ruské invazi na Ukrajinu vyhlašují bojkot služeb banky Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. "Silně doporučujeme našim poradcům a pobočkám tuto banku přestat okamžitě využívat, doporučovat a zprostředkovávat. V této souvislosti ji také vyjímáme z bonusového odměňování," uvedl zakladatel finančně poradenské společnosti Partners Petr Borkovec.