VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před Vánoci zavítá do Mercury 38 tisíc lidí denně

České Budějovice - Třiačtyřicetiletá Dagmar Dubská z Českých Budějovic procestovala mnoho zemí světa. Kromě států sousedících s Českou republikou zavítala také do Norska, Argentiny, USA, Kanady, Turecka, Řecka nebo Španělska. Ač zná spíše letiště než zastávky autobusů, budějovické autobusové nádraží hodnotí na základě svých cestovatelských zkušeností jako ojedinělé.

18.11.2015 1
SDÍLEJ:

Pasáží českobudějovického Mercury Centra prošlo od jeho otevření dodnes už 75 milionů lidí.Foto: Archiv Mercury Centra

„Že by autobusy vyjížděly na střechu tak velkého obchodního centra, to jsem nikde jinde neviděla. Doufám tedy, že Mercury Centrum zůstane budějovickým unikátem co nejdéle," přála si Dagmar Dubská, jež pracuje ve farmaceutickém průmyslu.

Od doby, kdy na rohu ulic Žižkova a Nádražní začalo Mercury Centrum s autobusovým nádražím na střeše růst, právě uplynulo 10 let. Přípravy stavby, její průběh, ale i současnost a budoucnost centra mapuje čtyřdílný seriál, který můžete v Deníku číst každou sudou sobotu.

Již zesnulý architekt Jiří Střítecký z českobudějovického Atelieru 8000, jenž podobu Mercury Centra navrhoval, vzpomněl ve svých pamětech na to, že budějovický unikát se před lety otevíral nadvakrát. A to kvůli skluzu ve stavebních pracích.

Obchodní úsek se podle něj otevíral „s ještě mokrými, nezaschlými a smradlavými epoxidovými nátěry" v prostorách podzemního parkoviště. „O pět měsíců později následovalo otevření autobusového nádraží zase s nezaschlými, mokrými a smradlavými nátěry, ale tentokrát na rampě," popsal architekt Jiří Střítecký. „Na to první otevření jsem přišel o hodinu později, protože Madlenka, dcera, měla svůj první koncert na piáno a to je o moc důležitější. Na to druhé otevření jsem přišel opět pozdě, zase asi o hodinu až dvě. Zase osobní komplikace a zase se to v pohodě otevřelo i beze mne," přidal osobní vzpomínku.

Vybavil si i to, jak se při otevírání autobusového nádraží svezl starým autobusem. Vyzval jej k tomu Robert Krigar, generální ředitel ČSAD Jihotrans, tedy společnosti, která nádraží na střeše Mercury Centra provozuje.

„Design toho autobusu, mimo jiné, navrhoval náš skvělý, již zesnulý architekt Diblík. Učili jsme spolu na UMPRUM. Pan Krigar mě svezl ze střechy dolů, objeli jsme barák a zase nahoru. Poděkoval jsem mu, že jsem jel asi po dvaceti letech opět autobusem a shodou okolností tím samým," přidal Jiří Střítecký úsměvnou vzpomínku.

Zároveň vyjádřil své potěšení z toho, že v prvních měsících provozu se Mercury Centrum lidem líbilo. Kdyby Jiří Střítecký žil dodnes, jeho potěšení by se nezmenšovalo. Zájem o Mercury je totiž stále obrovský, a to nejen proto, že obchodní pasáží chtě nechtě musejí projít stovky lidí cestujících autobusy.

„Dokazují to například statistiky návštěvnosti z předvánočního období. V tomto čase centrem za jeden den prochází až 38 tisíc lidí, přičemž denní průměr ve zbytku roku je přibližně 20 tisíc návštěvníků," porovnal ředitel Mercury Centra Christian Stundner s tím, že mnoho lidí tak do Mercury přichází čistě za účelem nákupů. „Od otevření dodnes prošlo centrem už 75 milionů lidí," doplnil Christian Stundner.

Podle developera Petra Touška, který na stavbu Mercury Centra před lety sehnal peníze, návštěvnost vypovídá o tom, že centrum má svou budoucnost zajištěnu.

„Úspěchu tohoto projektu nahrává především skvělá poloha v docházkové vzdálenosti od centra Budějovic a naproti vlakovému nádraží. Ale samozřejmě i jeho řešení. Lidé pohodlně zaparkují v podzemí, následně vyjedou do patra, kde si nakoupí vše od potravin po oblečení nebo si tady nechají opravit boty, a následně vyzvednou své blízké, kteří do Budějovic přicestovali autobusem nebo vlakem," popsal princip Mercury Centra Petr Toušek.

Přednosti tohoto principu oceňují i obchodníci. Alespoň podle čísel dokládajících obsazenost prodejních ploch v Mercury Centru. „Aktuálně máme 98procentní obsazenost. Na to, že Mercury je regionální obchodní centrum, se jedná o vysoké číslo," zmínil Christian Stundner.

Extrémně zátěžový provoz Mercury Centra, které bylo otevřeno před devíti lety, si ovšem vybírá svou daň. „Vysoká zátěž se projevila na stavu výtahů, eskalátorů či travelátorů v centru, ale také na designu budovy. Zastaralé je i osvětlení," naznačil Petr Toušek, že investice v tomto směru budou nevyhnutelné.

Autor: Martin Tröster

18.11.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

Kdo si sedne na křesla?
1 19

Informace k volbám aneb Jak se rozdělují křesla a procházka sněmovnou

Na volební výsledky se před lety čekalo až do neděle

České Budějovice - Sedmadvacet zaměstnanců a externích spolupracovníků Českého statistického úřadu se bude podílet na zpracování volebních výsledků v největším sčítacím středisku v zemi. Jeho přípravy finišovaly v pátek dopoledne v českobudějovické sportovní hale, která je tradičním zázemím statistiků.

Parlament má hlasy i z vazební věznice

České Budějovice – Zatímco občané na svobodě si mohli vybrat, jestli volební místnosti navštíví v pátek či v sobotu, osoby ve výkonu vazby a trestu odnětí svobody tuto možnost neměli. Ve Vazební věznici České Budějovice volili v pátek. A ani se nepřevlékali do svátečního.

Přes Dasný jedeme o víkendu bez omezení

Dasný – Uzavřený jízdní pruh na hlavním tahu z Českých Budějovic na Písek v Dasném je do neděle či pondělí volný.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení