Od konce května již nestojí v čele obce odvolaná starostka Jarmila Mandžuková (SNKV). Život plyne dál a na radnici se nechystají žádné personální změny. „Není důvod vyhlašovat předčasné volby. Budeme dál pokračovat v současném režimu," ujistil nás místostarosta Kamil Feitl (Naše Včelná), který byl pověřen vedením obce. „Vše šlape uspokojivě, rozhodně lépe než před tři čtvrtě rokem. Tak to cítí i další zastupitelé," uvedl místostarosta. S jeho názorem souhlasí i Roman Zajíček (SNKV): „Bývalá kolegyně se veřejného života nezúčastňuje, takže zmizela osobní averze a zastupitelé dostali chuť znovu pracovat," dokresluje současnou situaci druhý místostarosta.

Na čtvrtečním jednání budou zastupitelé projednávat petici příznivců Jarmily Mandžukové proti jejímu odvolání. Šest zastupitelů, kteří v květnu hlasovali pro vyslovení nedůvěry starostce, jsou vyzvání k odstoupení. Důvodem k odvolání starostky byla podle Romana Zajíčka ze strany starostky neprofesionální komunikace se zastupiteli.

Jak se uvádí v petici, „Jarmila Mandžuková výrazným způsobem zvítězila ve volbách do zastupitelstva obce v roce 2014, kdy jako jednička na kandidátce SNKV získala 470 platných hlasů. Její volební hnutí získalo nadpoloviční většinu hlasů 55,16 %, a tím i většinu v zastupitelstvu obce. Její zvolení do funkce starostky bylo logickým naplněním vůle občanů a jenom občané by měli mít opět možnost se vyjádřit, nastaly-li nějaké pochybnosti o jejích kompetencích. Odvolání starostky obce považujeme za porušení základních principů demokracie. Fakt, že o úmyslu odvolat starostku zastupitelé neinformovali veřejnost, samotnou starostku, ba dokonce ani všechny členy zastupitelstva, je dokladem toho, že jde o jednání zcela nestandardní, až nelegitimní. Domníváme se, že takové konání nesmíme nechat bez reakce, nesmíme si nechat líbit zvůli několika jedinců," stojí v petici, jíž se budou ve čtvrtek zabývat zastupitelé.

V případě požadovaného odstoupení šesti členů zastupitelstva by se již Včelná bez předčasných voleb neobešla.