„Měl na ní jako hlavní řečník promluvit předseda Sebastian Frankenberger (29), iniciátor úspěšného celobavorského referenda o úplném zákazu kouření v restauracích,“ napsal deník PNP. „Jenže se dělal účet bez hostinského – ten totiž Frankenbergera do hostince nepustil. ÖDP pak musela své zasedání nouzově přesunout do 800 m vzdáleného hotelu.

„Zákaz vstupu jsem dostal často, také v Pasově,“ řekl Frankenberger v deníku PNP. „Ale z předem ohlášené akce jsem ještě nevyletěl. To už bylo hodně drsné…“ List uvádí, že podle informací ho hostinský „zdvořile, ale rozhodně“ vyzval k opuštění jeho lokálu. Důvod rozhodnutí nechtěl uvádět. Říká se, že ÖDP najala salon pro shromáždění 40 lidí, ale o Frankenbergerovi prý nebyla řeč.

Češi kradli v Rakousku

Policie v Engelhartszellu dopadla dva Čechy ve věku 43 a 38 let, kteří loni od června do prosince měli spáchat více vloupání do vil a víkendových domů v Horních a Dolních Rakousích. „Oba byli přistiženi při činu a policii činy doznali,“ napsal deník OÖN. „Ukázalo se, že svůj lup systematicky prodávali na bleších trzích v ČR, aby získali hotovost. Mezi odcizenými věcmi byl obzvlášť cenný obraz ‚Umítající Cato‘ barokního malíře Johanna Michaela Rothmayra v hodnotě 100 000 eur.“ Dvojici bylo podle lineckého listu dokázáno 28 trestných činů s celkovou škodou 288 000 eur. „Oba jsou od 14. ledna ve věznici v Riedu.“

Další čtyřicetiletý nezaměstnaný Čech přijel ve středu vlakem do Freistadtu a ve třech obchodech kradl kosmetiku a toaletní potřeby. „Odcizené věci schovával do pytle na odpad na tábořišti. Když chtěl pytel večer vyzvednout, byl pozorován majitelem areálu, a vyrozuměná policie ho dopadla ještě na místě,“ píše OÖN. „Celková škoda činí kolem 300 eur.“

Salon autonovinek

V lineckém Design Centru bude 18. až 20. března 41. linecké autojaro. „K vidění tu bude 275 nových aut, z toho dvacet v celorakouské premiéře, a speciální výstava elektrovozidel, prakticky všech, která jsou v zemi dostupná,“ napsal deník OÖN. V doprovodné expozici budou vozidla přestavěná pro hendikepované. List připomíná, že po loňském rekordu v prodeji aut se rýsuje jeho další vylepšení – od začátku roku bylo v Rakousku prodáno 51 996 osobních aut, víc než loni ve stejném období.

Sousedům zdraží plyn

Ceny plynu v Rakousku budou od poloviny dubna, resp. od začátku května zvýšeny. „Průměrná domácnost se spotřebou 15 000 KWh musí počítat se zdražením zhruba o sto eur za rok,“ píší OÖN.

Obec bez plastových tašek

„Co se v zemské politice a na ministerstvu životního prostředí široce diskutuje, je v městečku Kleinzellu už realita,“ píší OÖN. „Tato obec v Mühlviertlu je díky iniciativě výboru pro životní prostředí zastupitelstva prosta plastikových obalů.“

Při jejich spotřebě rakouští konzumenti nešetří, zmiňuje deník. Do oběhu je dáváno zhruba 7000 tun těchto tašek. „Asi 350 milionů jich jde do odpadu, odkud jen malá část je recyklována a většina končí na skládkách – navždy, protože tyto plasty se nerozkládají,“ uvedl list.

V obci Kleinzellu už jsou ve všech obchodech pouze nákupní tašky z přírodního materiálu. Podle předsedkyně výboru Elisabeth Leitnerové by optimální bylo, kdyby všichni zákazníci odnášeli nákup ve vlastních látkových taškách, ale výbor chtěl touto akcí své spoluobčany taky svou troškou popostrčit k přehodnocení dosavadních postojů k přírodě.

Rekordní VW

Koncern VW zaznamenal loni rekord. Obrat mu vzrostl o 20,6 procenta na 126,9 miliardy eur, hospodářský výsledek se téměř zečtyřnásobil na 7,1 miliardy. Skupina s Audi, Seat, Škoda, Lamborghini a Bentley loni prodala 7,2 milionu aut (+13,7 procenta). Jen do Číny šlo 1,9 milionu vozidel, o 37,4 procenta víc než předloni. V červených číslech se pohybují jen Bentley při nákladech na vývoj nových typů a Seat zasažený krizemi jižní Evropy.