Této akce se zúčastní během úterý a středy mateřská škola K. Štěcha a ve zbývajících dnech mateřská škola Větrná.

„Cílem vlastně je, aby děti hrou poznaly školu,“ sdělila zástupkyně pro 1. stupeň Miroslava Nováková.

V rámci dramatického kroužku si žáci sedmé třídy připravili divadlo na uvítání malých návštěvníků. Hrají známou pohádku Kráska a zvíře. Poté se děti v menších skupinkách seznámí se svým průvodcem, který je bude doprovázet na cestě po různých připravených stanovištích s úkoly. Každé z dětí obdrží žákovskou knížku ve tvaru motýla, do které budou dostávat razítka za splněné úkoly.

„Po budově školy budou v různých odborných třídách připravena stanoviště s úkoly odpovídajícími charakteru učebny, například v multimediální učebně budou pracovat na počítačích, v hudební si zahrají na nástroje, ve školní knihovně je „otestujeme“ ze znalosti dětských knížek,“ informovala Miroslava Nováková. „Závěrem se vše celkově vyhodnotí a děti se pak odmění dárečky. Pro rodiče si odnesou pozvánku na den otevřených dveří,“ dodává zástupkyně školy.

Předškoláci také poznávají zvířátka ve školním zvěřinci. Dokazují, že zvládají abecedu nebo počítání. Dokonce prochází také menší sportovní zkouškou.

Zkušenost i pro starší žáky

„V rámci rodinné výchovy a občanky tvoří deváťáci různé projekty, a aby si to mohli vyzkoušet také v praxi, tak jsme je do toho aktivně zapojili,“ řekla tvůrkyně akce Marcela Jakšičová. „Nejdřív jsme mysleli, že zapojíme jen ty spolehlivější žáky, ale pak jsme si to rozmysleli a zapojili jsme komplet celou devítku. Jak ty zodpovědné, tak ty zlobivější,“ dodala Jakšičová.

Celá tato akce není jen přínosem pro malé předškoláky, ale také pro samotné žáky devátých ročníků. „Je zajímavé vidět je, jak jsou najednou zodpovědní. Hlídají si, aby se jim některé z dětí neztratilo. Je to vlastně velkým přínosem i pro ně, jelikož se s těmi menšími naučí komunikovat. Poznají, že malé dítě je potřebuje a oni že se o něj musí postarat,“ sdělila Jakšičová.

„Tahle práce s dětmi se mi skutečně moc líbí. Jsou tak malinké a rozkošné. To, že je provádím po škole, věnuju se jim a ukazuju jim, jak co funguje, je pro mě úplně nová zkušenost. Mám doma malého brášku, takže jsem na menší děti zvyklá, přesto je to něco nového,“ řekla mladá průvodkyně Míša Smržová.

Všichni pořadatelé věnovali této akci spoustu času. Žáci devátých ročníků chodili pomáhat i ve svém volném čase. Připravovali pozvánky, perníčky, skládačky. Samotná příprava trvala celé dva měsíce.

„Musím říct, že jsem se všemi moc spokojená. Opravdu se do toho zapojili s nadšením a ochotou věnovat svůj volný čas. Obrovský podíl má také kolegyně Petra Syslová, která se postarala o výtvarnou stránku. Zatím je to bez problémů. Sice se děti na některých stanovištích zdrží déle, ale to je dáno rozdíly mezi nimi. Některé zvládají úkoly rychleji, některé prostě ne. Každé stanoviště je vlastně přípravou k zápisu,“ chválila celý průběh Jakšičová. „Určitě si o tom budou všichni ještě dlouho povídat. Čí skupinka byla lepší, kdo šikovnější, která stanoviště fungovala, kde se kdo zdržel a podobně,“ dodala s úsměvem na tváři.

Petra Friedrichová