Odstavit auto v Budějovicích na parkovišti o velikosti malé šumavské obce je už od pátečního odpoledne beznadějné. Vánoční šílenství na jihu Čech vrcholí. Pár posledních míst se v sobotu dopoledne dalo najít u českobudějovického Globusu.

Jihočeši si vytvářejí zásoby potravin na vánoční svátky. „Každý rok si říkám, že nakoupím dřív, abychom nemuseli do toho předvánočního mumraje vyrazit, ale zase jsme to neudělali. Chlap trpí a já jsem z pošťuchování košíkem ve frontě už otrávená. Snad máme všechno a znovu sem nemusíme. Je to katastrofa, stejně jako každý rok,“ popisuje třiačtyřicetiletá Jana z Volyně. Před odjezdem na vánoční nákup do Českých Budějovic si plánovala, že dopoledne bude ještě v obchodě s potravinami klid, ona si nakoupí a pak se s manželem podívají na adventně vyzdobené českobudějovické náměstí. „Po tomhle zážitku se mi tam ani nechce. Veškerá vánoční nálada mě přešla, stejně jako chuť na punč a nějakou dobrotu. Raději pojedeme domů,“ změnila plány.

Jiří s manželkou Miladou z Českých Budějovic hledali místo na zaparkovaní asi dvacet minut. „My s tím ale počítali, že bude blázinec, vždyť je to poslední víkend před svátky. Přežijeme, děti máme u babičky, tak nemusíme chvátat,“ smáli se při vstupu do obchodního centra. Také oni vyrazili hlavně pro zásoby potravin. „Vánoční dárky máme nakoupené. Z devadesáti procent jsme hledali a objednávali na internetu. Stromek čeká na balkoně. Už jen kapra, a toho koupíme na poslední chvíli,“ doplnila paní Milada.

Počty zákazníků předčily také všechna očekávání vedení českobudějovického nákupního IGY centra. Jeho marketingová manažerka Šárka Gramanová uvedla, že podobný nápor lidí v centru nepamatují, množství zákazníků trhalo rekordy. „Nakupujících bylo mnohem více než v letech před covidem. Nic podobného nepamatujeme,“ zhodnotila s tím, že poprvé bylo nutné uzavřít parkoviště už v deset hodin ráno, jeho zavírání pak následovalo v pravidelných intervalech celý den. „Největší fronty se tvořily v hračkářství, knihkupectví a parfumeriích. Obrovský zájem je také o poukázky do saunového světa,“ popsala s dovětkem, že páteční sněžení spousty lidí odradilo od večerních nákupů. "Vynahradili si to v sobotu a k tomu ještě premiérový víkend s novým Avatarem.“