„Dokud jsou teploty kolem dvaceti stupňů, nebudeme ji rušit,“ řekla v sobotu Deníku Renata Neužilová na adresu předzahrádky, ze které je výhled na žumberský kostelík i tvrz. „Nejvíce ji v létě využívají cyklisté, protože chtějí vidět na kola,“ doplnila sympatická vládkyně restaurace. V létě prý sedí venku na 80 procent lidí, kromě dalších výhod láká hlavně posezení na čerstvém povětří. „Do restaurace jde v létě málokdo,“ zmínila Neužilová. Hosté se prý schovají, jen když je venku zima.


Chladno ale útočí na turisty stále dotěrněji a například v krajském městě už dokázal nastupující podzim předzahrádky téměř zlikvidovat. Zůstává jen pár mohykánů, kteří přetrvali, ač už hlavní část letní sezony skončila. V sezoně je přitom povoleno v Českých Budějovicích 27 předzahrádek, z toho 26 v centru města.


Pro radnici jsou i vítaným zdrojem příjmů. Pokud stojí na městských pozemcích, inkasuje město za jejich pronájem. „Sazba činí deset korun za den a za metr čtvereční,“ uvedla tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Letos by měly radnici přinést přes milion korun.