Ředitel Krajské veterinární správy František Kouba informoval, že první ohnisko ptačí chřipky v jihočeském regionu je již vyhaslé. „Jedná se území kolem Dlouhé Lhoty na Táborsku, kde jsme opatření rušili v pondělí 22. února,“ potvrdil.

Na Strakonicku trvá dohled

Více o ptačí chřipce
na jihu Čech ZDE.

Na Strakonicku zůstávají aktivní dvě ohniska. „Z Rojic máme od pátku už celkový soupis ptáků a drůbeže v jednotlivých obcích. Pomalu se bude schylovat k tomu, že ochranné pásmo v této lokalitě podobně jako v Katovicích (uzavřeno ve čtvrtek 4. března) odhlásíme,“ upřesnil, že v těchto místech už zůstane jen tzv. pásmo dozoru.

close Grafika výskytu ptačí chřipky v roce 2021. info Zdroj: Deník zoom_in

Vyšetření v Katovicích u domácího ptactva neodhalila patogenní nákazu subtypu H5N8. „Všechny odebrané vzorky kloakální a tracheální výtěrů byly negativní,“ zdůraznil výsledky monitoringu, který je nedílnou součástí práce.

Mladovožicko ve hře

Veterináři také stále dohlíží na několik obcí na Mladovožicku, ochranné pásmo bylo zrušeno po 21 dnech, 25. února. „V této lokalitě nemáme žádný další výskyt, kontrolní testy u drůbeže vyšly na přítomnost viru aviární influenzy taktéž negativní,“ objasnil. Proto odhaduje, že i zde bez nového výskytu ptačího moru brzy ukončí dohled.

close Mapa výskytu ptačí chřipky v roce 2021. info Zdroj: Google Maps zoom_in Mapa výskytu ptačí chřipky v roce 2021.

Uhynulé divoké ptáky odebírali naposledy minulý týden s pomocí hasičů na Českobudějovicku. „Jedná se však o oblast, kde již byla ptačí chřipka prokázána, takže tyto kusy už se nevyšetřovaly,“ dodal Kouba, že v těchto případech jsou uhynulí divocí ptáci automaticky považovány za pozitivní.

Jihočeský kraj se podle státní veterinární správy řadí z hlediska výskytu ptačí chřipky do rizikové oblasti v rámci celé republiky. Hlavním důvodem je množství vodních ploch a s tím spojená migrace vodních ptáků. Nákaza se k nám dostává kvůli migraci z jihovýchodu; z Turecka, Maďarska, Bulharska či Slovenska.