O život šlo v tu chvíli deseti cestujícím. Čtyři z nich dokonce skončili ve vodě a začali se topit.

Takový scénář mělo cvičení, které ve středu uspořádaly jednotlivé složky integrovaného záchranného systému na vodní hladině u Purkarce. „Podobnou akci jsme v posledních letech ještě nedělali. Hlavním důvodem je to, že začala být splavná Vltava, takže si myslíme, že zásahy tohoto typu budou přibývat,“ vysvětlila mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Do dvaceti minut od ohlášení události na linku 112 dorazila na místo první hasičská jednotka z Budějovic. Přivezla s sebou motorový člun s ponorným čerpadlem a začala likvidovat požár. Až po ní se dostavily další dvě jednotky z krajského města i Týna nad Vltavou a záchranná služba. Trochu paradoxně se tak nejprve hasilo a až pak přišla na řadu záchrana zraněných. „V reálu to samozřejmě funguje zcela opačně, hlavní prioritou je záchrana osob. Tady jsme to obrátili pouze proto, že jsme postupovali podle připraveného scénáře. Problém je v tom, že ten první člun je dost malý a jeho možnosti jsou tak omezené,“ zdůvodnil hlavní koordinátor Petr Polívka. Příprava cvičení mu trvala asi měsíc.

Největším oříškem prý bylo zmapování terénu a zvolení vhodné lokality, protože na přehradě se nacházejí pouze tři místa, kde se dá zajet do vody i s technikou. Jedno je u Hluboké, další přímo v Purkarci a poslední pak u hráze v Hněvkovicích. Podle koordinátora Polívky budou muset hasiči po úplném splavnění řeky zřejmě koupit i nový člun, a to kvůli velkým výletním lodím, které tudy budou proplouvat.

„Je to samozřejmě otázka peněz. Nejprve si musíme udělat analýzu provozu na této vodní cestě a uvidíme,“ nastínil Polívka a dodal, že se teď budou podobná cvičení konat častěji. Nejbližší přijde na řadu už po otevření plavebních komor. Hasiči se totiž musejí seznámit s jejich režimem, hlavně pohotovostním. „V případě nenadálých událostí musí obsluha proplavit naše lodi přednostně, což jí ukládá i zákon,“ upřesnil Polívka.

O ošetření zraněných cestujících se staraly během cvičení dvě posádky záchranné služby z Budějovic a Týna nad Vltavou. „Byla informována i další operační střediska, konkrétně Písek a Tábor. I do tamních nemocnic došly informace, že by k nim mohly být dané počty dovezeny, jestli jsou schopny ty postižené ošetřit,“ zmínil vedoucí lékař oblastního střediska v Písku Vratislav Němeček. Dodal, že v reálné situaci by se do zásahu zřejmě zapojila i letecká záchranná služba.

K jednomu ze skutečných zásahů došlo na Hněvkovické přehradě například na konci srpna loňského roku. Při páteční noční kontrole pytláků se tu převrhl motorový člun se dvěma členy rybářské stráže a dvěma policisty se služebním psem. Podle budějovické policejní mluvčí Reginy Tupé tehdy dohlíželi policisté i rybářská stráž na dodržování rybářských předpisů, správné parkování na břehu přehrady a pátrali i po celostátně hledaných osobách. „Poté, co se rybářský člun převrhl, doplavali všichni členové posádky ke břehu. K žádnému zranění přitom naštěstí nedošlo,“ popsala policejní mluvčí.
První splavněný úsek Vltavy mezi Budějovicemi a Hlubokou bude otevřen už 11. června. Další etapa mezi Hlubokou a Hněvkovicemi by měla být ukončena někdy během příštího roku.