„Adrenalin mi vystoupal až nad hlavu. Přelepili nás na všech místech, kde by nás lidi přicházející na náměstí dobře viděli,“ rozčílila se v pátek Iveta Vilímková. Kandiduje v Českých Budějovicích do zastupitelstva. A plakáty její volební strany postihlo přelepení.

Místo plakátů kandidátky Strana práv občanů Zemanovci / Suverenita se v pátek nově zaskvěly na válcích na náměstí Přemysla Otakara II. pozvánky na koncert Nadace Jihočeské naděje. Postižena přelepením byla i strana Hnutí občané pro Budějovice (HOPB).

Výlepové plochy, letos větší než dříve, přitom stranám podle zákona vyhradila českobudějovická radnice. „Máme samozřejmě zájem, aby se tam prezentovali všichni, proto tak velká plocha. V minulosti bývaly jen čtyři válce. Teď je jich šest, protože je více stran a sdružení,“ uvedl primátor Miroslav Tetter (KDU – ČSL).

Ani více ploch ale nestačilo… „Je šestnáct subjektů, na každý vycházejí tři plochy o velikosti A0. Všechny naše plochy jsou přelepené akcí Nadace Jihočeské naděje, kterou prezentuje na svých předvolebních webových stránkách ODS,“ uvedl lídr HOPB Juraj Thoma. Vzápětí dodal, že podle jeho názoru nesou odpovědnost nejen ti, kteří plakáty vylepovali, ale i ti, kteří si vylepení plakátů zadali.

„Šest válců na náměstí je určeno k rovné prezentaci všech stran,“ řekl Jiří Šesták, dvojka na kandidátce HOPB. „Nám bylo de facto zabráněno se prezentovat,“ řekl Šesták a dodal, že je možné nesouhlasit s tím, co říkají političtí soupeři, ale je třeba respektovat jejich právo na veřejnou prezentaci svého názoru. Lídři postiženého hnutí uvedli, že požádají primátora města o nápravu. Tu chce i Iveta Vilímková (SPOZ / Suverenita). „Budeme požadovat výlep znova, a tak, aby se to nedostalo do pořádku až po volbách. Všude je volné místo, kde mohli plakáty vylepit,“ zdůraznila Vilímková.

Nadační fond Jihočeské naděje se ale od celé záležitosti jednoznačně distancoval. „Nadační fond Jihočeské naděje si objednal u agentury WIP reklama výlep plakátů na benefiční koncert skupiny No Name a Martiny Pártlové. Není nám nijak známo a nijak jsme také nespecifikovali, na které své výlepové plochy agentura plakáty umístí,“ upozornil Martin Kuba zakladatel nadačního fondu.

„Pokud při tom došlo k chybě, nebylo to naší vinou,“ zdůraznil Kuba. „Agenturu jsme již kontaktovali a předpokládáme, že chybu obratem napraví,“ připojil Kuba.

Jakékoliv spojování s incidentem odmítla i českobudějovická Občanská demokratická strana. „Českobudějovická ODS se důrazně distancuje od přelepů plakátů konkurenčních politických stran,“ uvedl pro Deník Karel Šerák, oblastní manažer ODS.

„Veškerý výlep si objednáváme u oficiálních provozovatelů výlepových ploch, kteří pro nás také výlep zajišťují,“ dodal Šerák na adresu předvolebních plakátů ODS a zároveň odmítl jakékoliv spojování ODS a výlepu plakátů nadace. „Výlep plakátů Nadačního fondu Jihočeské naděje českobudějovická ODS neobjednává ani nerealizuje,“ doplnil Karel Šerák.

Podle primátora Tettera je výlep plakátů věcí reklamní agentury. „Šest válců na náměstí Přemysla Otakara II. na základě smlouvy instalovala WIP reklama. Za výlepové válce město neplatí, výlep zajišťuje WIP reklama a v podstatě je to vztah mezi politickou stranou a firmou,“ zmínil Miroslav Tetter. Firma odpovědná za výlep plakátů už přiznala svou vinu a slíbila nápravu.

„Náš lepič omylem přelepil šest kusů předvolebních plakátů politických stran. Je to nepříjemné, ale ještě během dneška sjednáme nápravu,“ slíbil v pátek v odpoledních hodinách Zdeněk Holeček, jednatel společnosti WIP reklama.

Plakátovací plochy na náměstí ale nevyužily všechny strany, i když měly tu možnost. Z šestnácti uskupení kandidujících do zastupitelstva tady voliči najdou jen devět partají.