Jak se přenášejí nemoci mezi lidoopi a lidmi? Kdo řídí lidské buňky? Kde se hledají nová antibiotika? Proč putoval Vilém z Rožmberka za polskou korunou a jak vypadaly počátky zemědělství? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví nový, v pořadí již devátý přednáškový cyklus Akademické půlhodinky, který společně připravují Biologické centrum Akademie věd ČR a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. "V celkem osmi přednáškách představí odborníci z obou institucí pestrou směs zajímavých témat z nejrůznějších vědních oborů," zve veřejnost Daniela Procházková, referentka publicity biologického centra.

Podzimní cyklus začíná 10. 10. 2017 a přednášky se budou konat opět každé úterý v 16 hodin ve studentském kostele v ulici Karla IV. č. 22 v Českých Budějovicích. Vstup je zdarma.
První přednáška zavede posluchače do odlehlých pralesů tropické Afriky, kde se veterinární parazitolog David Modrý se svým týmem snaží odhalit míru vzájemných přenosů infekčních nemocí mezi lidoopi a lidmi.

Akademické půlhodinky se poprvé představily na podzim 2013 a pokračují tak již čtvrtým rokem. Za tu dobu si už našly věrné posluchače z řad široké veřejnosti, a to jak středoškolských a vysokoškolských studentů, tak i aktivních seniorů a lidí středního věku. Odborníci přibližují svá témata tak, aby jim porozuměl každý laik. Jak sám název napovídá, přednášky trvají přibližně 30 minut, po skončení následuje krátká diskuse.

Program Akademických půlhodinek:

10. 10. 2017 David Modrý: Je libo malárii nebo chřipku? Výměna infekčních onemocnění mezi lidoopy a lidmi
17. 10. 2017 Kateřina Pražáková: Vilém z Rožmberka na cestě k polské koruně
24. 10. 2017 Radmila Čapková Frydrychová: Včela medonosná klíčem k dlouhověkosti?
31. 10. 2017 Martin Weis: Na okraji stého výročí velké říjnové revoluce – křesťanští mučedníci
7. 11. 2017 Lenka Bittová: Kdo řídí vaše geny - seznamte se s epigenetikou
14. 11. 2017 Jaroslav Boháč: Bioindikátory stavu životního prostředí
21. 11. 2017 Alica Chroňáková: Jak efektivně hledat nové biologicky aktivní látky a antibiotika?
28. 11. 2017 Jaromír Beneš: Nové pohledy na počátky zemědělství

Anotace přednášek a informace o přednášejících najdete zde.

Cyklus je finančně podpořen z programu Strategie AV21, Rozmanitost života a zdraví ekosystémů.