Popáté ji v rámci projektu SenSen, čili Senzační Senioři, pořádá Nadace Charty 77. Tentokrát se mohou zapojit i děti a vnuci, aby vznikl silnější mezigenerační tým. Toho využil i budějovický Klub Aktiv, který se akce účastní od počátku a poslední dva ročníky byl v Česku nejlepší. Předloni ho k vítězství přivedlo 670 km a vloni už 1240 km, protože klání má mezi seniory velký ohlas.

Podle předsedkyně spolku Klub Aktiv Jany Hartvichové se k 1. únoru přihlásilo 220 lidí, včera jich už bylo 300. „Celý měsíc je možné zapsat se na www.klubaktiv.cz, aby se na seznamu plavců objevilo vaše jméno a vstupenka stála jen deset korun. A na každém pak je, kolikrát přijde a kolik uplave,“ upozorňuje Jana Hartvichová.

Ve vodě je jako doma Stanislava Brabcová. „Plavu velmi ráda a přes zimu jsem v bazénu nejméně dvakrát týdně. La Manche však plavu poprvé, ale každý den, a zatím mám dva a půl kilometru,“ bilancovala Stanislava Brabcová, jejímž cílem je dotáhnout to na kilometr za den. I pro Evu Studíkovou je plavání koníčkem: „To víte, vyrostla jsem na Bezdrevu, měli jsme tam chatu.“ Včera začala zdolávat La Manche první den, ale druhým rokem. Dala si „socialistický závazek“, že to bude její každodenní činnost, která přispěje k lepší kondici a zdraví.

Podpořit seniory a zaplavat si s nimi přijela včera patronka akce 23letá Lucie Leišová, dálková a zimní plavkyně, jež před pěti lety jako čtvrtá Češka přeplavala Gibraltarskou úžinu. „Na tomto projektu Přeplavme svůj La Manche mě nejvíc baví nadšení, které vždycky u seniorů vidím,“ konstatovala Lucie.

Na jihu Čech se plave La Manche ještě v Prachaticích a Strakonicích.