close Logo Deník na návštěvě. info Zdroj: Deník zoom_in

Stránky knihovny nabízejí i pohled na obec z webkamery. Pro prvňáčky zase pořádají pravidelné pasování na čtenáře.

Chrášťanští na ní založili svůj profil v roce 2013, brzy po jejím vzniku. Rok po facebookové adrese. Na síti Pinterest, která je například velmi populární mezi ženami v USA, informují Jihočeši nejen o knihách. Ale prvotní impuls šel právě přes knihy a přes knihovníky se rozšířil tak, že mezi přáteli obce jsou třeba Městská knihovna Klatovy, Kansas City Public Library nebo Amanda z Kalifornie. Celkem je to téměř 22 000 folowerů, tedy jednotlivců či institucí, kteří jsou navzájem s chrášťanskou knihovnou „přátelé“ v internetovém slova smyslu přes Pinterest.

V současnosti je bibliotéka kvůli koronaviru zavřená, tak jako jiné v republice. Ale pokud někdo nutně potřebuje nějaké materiály, například maturanti, zajistí mu je vedoucí knihovny Jana Benešová podle možností a k vyzvednutí jsou v obchodě, nad nímž chrášťanská kulturní instituce sídlí. Na vracení ovšem dojde až po uvolnění restriktivních opatření.

Nedávného krátkého „oddychu“ mezi omezeními využili podle Jany Benešové někteří knihomolové k tomu, aby si rychle nabrali třeba dvacet nebo třicet svazků, aby měli zásobu. „Když jsme všichni uzavřeni doma,“ říká s úsměvem Jana Benešová. O bibliotéku pečuje jako důchodkyně už 15 let. Předtím pracovala celý život jako letová dispečerka na letišti v Bechyni.

Registrovaných členů mají v knihovně 130, aktivních zhruba padesát, na obec s více než sedmi sty obyvatel úctyhodná bilance. A pečují i o nastupující generaci. Pro mladé mají projekt Flynn „Knihovna“ Carsen, kdy provádí děti světem knih pomocí internetu: Prvňáčky pasují pravidelně na čtenáře. I vnějšek a vnitřek bibliotéky svědčí o starostlivé správě ze strany obce. Na fasádě se například skví zajímavé dílo street artu, kdy velké barevné plochy různé velikosti vytvářejí působivou kombinaci, což bylo patřičně kvitováno místními i širokou internetovou skupinou příznivců… Vnitřek zase vděčí za svou podobu studentům výtvarného umění z plzeňské vysoké školy. Ve třech vesnicích v okolí pak slouží obyvatelům knihobudky. A Jana Benešová připomíná, že pod knihovnu spadá třeba i webkamera, která nabízí aktuální pohled na Chrášťany. Kdo by se chtěl k přátelům knihovny přidat, může využít adresu https://knihovnachra.estranky.cz/.