Během druhého lednového týdne, od 4. do 11. ledna, se celkový počet nepřítomných zdravotníků, ať vinou nemoci, nebo karantény, v krajských nemocnicích vyhoupl ze 135 na 172. „Na provozy to ale žádný vliv nemá, jak vyplývá z pravidelných hlášení nemocnic,“ uvedla Zuzana Roithová, předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice, a. s. „Nárůst se týká hlavně Budějovic, Jindřichova Hradce a Písku, v ostatních nemocnicích je zhruba stejný počet jako před týdnem.“

Postupně roste i počet pacientů s covidem, o 5 až 10 denně v celém kraji. Teď je jich něco přes čtyři stovky, ale stále jsou to „pouhé“ dvě třetiny podzimní „špičky“. Tehdy bylo covid-pozitivních pacientů v kraji na 650. „A na to naše kapacity stačí,“ říká Zuzana Roithová. „Vzhledem k tomu, že je omezená plánovaná péče ve všech nemocnicích, uvolněný personál i lůžka můžeme využít na covidových jednotkách.“

S nárůstem počítali

S třetí vlnou vedení holdingu počítalo a připravilo se na ni. „Bylo jasné, že přes svátky se lidé budou navštěvovat a že nových případů po Novém roce bude přibývat, což se potvrdilo. Ale i kdybychom měli obsazenou celou jednu jihočeskou nemocnici, pacienty rozdělíme po kraji a nebudeme je muset vozit jinam,“ uklidňuje šéfka holdingu.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Počet aktuálně pozitivních Jihočechů poklesl o 117 případů

O covidové pacienty se starají všechny jihočeské nemocnice. Nejvíc jich mají České Budějovice (146), následují Tábor (87), Strakonice (51), Písek (40) a Jindřichův Hradec (40). V Prachaticích a Českém Krumlově bylo 22, resp. 26 C+ pacientů (data jsou z pondělního odpoledne).

V některých jihočeských nemocnicích, např. v Budějovicích, Strakonicích a Táboře, platí zákaz návštěv, výjimku mají porodnice či dětská oddělení nebo např. nevyléčitelně nemocní.

Na Výstavišti se od úterý staví v pavilonu T očkovácí centrum. V provozu by mohlo být o začátku února.
Na budějovickém výstavišti začíná stavba očkovacího centra

Zákaz návštěv: Budějovická nemocnice vyhlásila plošný zákaz návštěv, protože se za poslední dva týdny počet pacientů hospitalizovaných s covid-19 zdvojnásobil. Výjimku ze zákazu mají dětské oddělení, neonatologie a porodnice, i tam ale platí určitá omezení:
- návštěvníci by měli být zdraví
- počet návštěvníků a délka návštěvy by měly být omezeny na nejnutnější minimum
- návštěvy musí mít nasazenou roušku a dezinfikovat si ruce. Více na www.nemcb.cz.