Dvaadvacetiletá Monika z Budějovicka začala v 16 letech experimentovat s drogami. Po narození dvou dětí, uvěznění manžela a dalších životních peripetiích má letos šanci strávit poklidné Vánoce v kruhu svých blízkých. Žena závislá na pervitinu, která je v současné době klientkou doléčovacího centra za to vděčí jihočeskému sdružení Prevent, které na lidi v nouzi nezapomíná ani o svátcích. A těm, kteří momentálně nemají kam jít, umožňuje důstojné prožití posledních dní v roce.

„S drogami jsem začala z úplné hlouposti. Naši se rozvedli, já jsem pendlovala od jednoho k druhému a měla všechno, na co jsem si vzpomněla. Začala jsem se nudit, zkoušela kdeco a nakonec skončila se závislostí na pervitinu. V osmnácti se mi narodil chlapeček a po dvou letech holčička. Problémy s drogami přetrvávaly dál, manžel se dostal do vězení a když ho letos pustili, měla jsem strach, že to neustojíme a raději jsem odešla s dětmi do doléčovacího centra. Manžel si našel práci, která ho moc baví a hezky se stará o děti. Věřím, že to společně zvládneme," vypráví Monika svůj příběh.

Vedoucí doléčovacího centra Jiří Koreš doplnil, že zařízení funguje v jihočeské metropoli už osm let. V současné době je zde ubytováno 11 lidí, dalších pět sem dochází ambulantně. Úkolem doléčovacího centra je pomoc klientům po léčení se znovuzačleněním do společnosti. Aby mohli pomýšlet na návrat do zaměstnání či urovnání mnohdy rozvrácených rodinných vztahů, musejí klienti dodržovat přísná pravidla. Jen ta jim totiž mohou umožnit zbavit se svého prokletí v podobě závislosti jednou provždy.

Rizikový Silvestr

„Mezi taková pravidla patří například povinnost legálně pracovat. Většina nově příchozích klientů si sežene zaměstnání zhruba do měsíce od nástupu. Jinou možnost ani nemají, protože pokud chtějí v doléčovacím centru žít, musejí platit pravidelné měsíční nájemné. „Minulý týden u nás byla tradiční vánoční komunita, kde se setkávají jak současní klienti, tak vyléčení absolventi, jimž to zaměstnání dovolí. Letos se sešlo 25 klientů včetně pěti dětí. Klientky napekly cukroví, kluci uklidili a pomohli s přípravou. Společné setkání děláme vždy trochu dříve, protože část klientů má přes svátky dovolenou a odjíždí za rodinou a část zůstává v práci," popisuje vánoční atmosféru v centru jeho vedoucí Jiří Koreš.

V letošním roce se zúčastnilo programu doléčovacího centra celkem 45 klientů. Podle vedoucího je to přibližně stejně, jako v uplynulých letech. Stejně tak je prý obvyklé, že dalších zhruba 30 klientů do programu nenastoupí. Častým důvodem je plná kapacita zařízení. často kvůli plné kapacitě zařízení.

Ti z klientů, kteří jsou momentálně bez střechy nad hlavou, mohou v centru prožívat i sváteční dny. Ostatní mohou vyrazit na svátky domů, nejpozději na Silvestra se však musejí vrátit. Poslední den v roce je totiž z hlediska léčení závislostí velmi rizikový. A to nejen pro abstinující alkoholiky. „Pravdou je, že i Vánoce jsou z hlediska abstinence rizikové a to zejména pro osamělé klienty. Zde mají alespoň možnost být spolu v prostředí bez drog a snížit tak riziko relapsu," vysvětluje Jiří Koreš.

Kromě doléčovacího centra chystá vánoční program pro klienty i další zařízení Preventu, kontaktní centrum. To chystá na pondělí večeři pro všechny, kteří na Štědrý den nemají kde složit hlavu.