Podle Miloše Zemana by se Česká republika měla připojit k zemím, jež navrhují zrušení sankcí, které jsou výrazem bezradnosti. 

„Mají-li politici pomoci našemu zemědělství, tak konkrétně Česká republika by měla na Evropské radě konečně říci svoje dosud bohužel váhavé stanovisko," řekl Miloš Zeman.

Slavnostního zahájení výstavy, která potrvá do úterý, se zúčastnil také exprezident Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch, jihočeský hejtman Jiří Zimola nebo českobudějovický primátor Jiří Svoboda.

Z českokobudějovického výstaviště odjeli Václav Klaus a Miloš Zeman do Českého Krumlova, kde je čekal společný oběd ve štolách mlékárny Madeta.

Výstavu Země živitelka doplní kulturní program, ale i odborné semináře a přednášky, na kterých zazní aktuální témata, například obnova venkova nebo závlahové systémy. 

Čtvrtek je na výstavě zasvěcený českým pekařům a cukrářům, pátek bude dnem českého venkova. Sobotní průvod zahájí Národní dožínky, při nichž bude předána cena za nejlepší inovativní potravinářský výrobek.

Velkým lákadlem jsou každý rok vystavené zemědělské stroje. Nejmodernější traktory, kombajny nebo secí zařízení si letos nově lidé prohlédnou nejen na venkovních plochách, ale také v pavilonu Z, který se stal Pavilonem zemědělské techniky.

Obchodní ředitel budějovického výstaviště Václav Polan upozornil na jeden vzácný kus. „Jsme velmi pyšní, že se nám povedlo získat kombajn SM 500, který byl vyrobený v roce 1970 a ve své době byl světovým unikátem. Standardně je uložen v Národním zemědělském muzeu, nikam necestuje, pouze na Zemi živitelce je k vidění právě v Pavilonu zemědělské techniky."