Prvním bodem programu byla návštěva budějovické firmy Koh-i-noor Hardtmuth. Před Lamezanovu vilu naproti krajskému úřadu dorazil prezidentský pár za pečlivých bezpečnostních opatření v 10 hodin. Přivítal je ředitel společnosti Vlastislav Bříza. 

Prezidentské návštěvě přeje počasí, teploty v Budějovicích se znovu blíží třicítce. Na žhavou cestu si prezident vzal světlý oblek s modrou košilí a kravatou, první dáma zvolila květované šaty s dlouhým rukávem doplněné o fialovou kabelku a sluneční brýle.

Prezident České republiky Petr Pavel s manželkou Evou na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.
Ohledně jídelníčku se prezident Petr Pavel nechává překvapit

Prezident se po prohlídce tužkárny sešel s hejtmanem a jeho manželkou na krajském úřadě a poobědval s nimi.

Letiště, starostové a hejtman

Po společném obědě prezidentského páru s jihočeským hejtmanem a jeho manželkou bylo připraveno setkání Petra Pavla s jihočeskými starosty, poslanci nebo senátory a například řediteli nemocnic. Přesun do sálu zastupitelstva si nenechali ujít ani někteří zaměstnanci krajského úřadu, protože chtěli prezidentský pár vidět zblízka na vlastní oči. Stáli třeba v mezipatrech nebo v chodbě před jednacím sálem zastupitelstva. Podobně byl samozřejmě sledován i příchod vzácných hostů.

Prohlídka výroby a osobní setkání prezidenta Petra Pavla s majitelem Koh-i-noor Holdingu, Vlastislavem Břízou.
Prezident Pavel navštívil budějovický Koh-i-noor a převzal prezidentské pero

Na setkání s prezidentem byl pozván třeba českobudějovický náměstek primátorky Tomáš Bouzek. Netajil se svými sympatiemi k nové hlavě státu. Na dotaz Deníku, jestli chce s nějakým tématem sám prezidenta oslovit, odpověděl náměstek primátorky, že když bude prostor, rád se zeptá. Za důležitější ale považuje něco jiného. „Hlavně jsem rád, že se za nového prezidenta nemusím stydět,“ uvedl Tomáš Bouzek a dodal, že pro něj je to po předchozích dvou prezidentech vítaná změna.

Podporuje prezident prodej Budvaru?

Jihočeský krajský radní Miroslav Joch měl otázku jasnou. „Chci vědět, jestli nový prezident podporuje prodej národního podniku Budějovický Budvar. Ale prostor na ty otázky a jednání o problémech je velmi krátký,“ upozornil Miroslav Joch. Má zkušenost se dvěma návštěvami prezidenta Zemana a tehdy moc času na otázky nebylo. Došlo ale i na Budvar. Miloš Zeman byl prý dotázán, jestli podporuje prodej státního podniku Budějovický Budvar. „Prezident Zeman si neodpustil mírnou jedovatost a opravil tazatele, že Budvar je národní a ne státní podnik. Pak řekl, že prodej nepodporuje,“ zavzpomínal Miroslav Joch.

Z krajského úřadu se prezidentská kolona přesunula na Letiště České Budějovice. Před terminálem přivítal prezidentský pár ředitel letiště ředitele letiště Ivan Trhlík a následovala prohlídka prostor, které už 2. srpna mají sloužit cestujícím pro první pravidelný turistický let.

Přidej, předbíhají tě novináři

Jedním z odpoledních bodů programu prezidentského páru byl také výšlap na horu Kleť. Prezident Petr Pavel se i přes parné počasí nahoru vypravil pěšky, první dáma Eva dala přednost cestě lanovkou. „Přidej, předbíhají tě novináři,“ volala ze sedačky na svého muže a nabízela mu vodu.

V úterý večer ještě prezidentský pár zhlédne divadelní představení na otáčivém hledišti v Krumlově, jehož výtěžek půjde na podporu činnosti budějovické Arpidy. Ve středu pak prezident s manželkou navštíví krumlovský zámek, amfiteátr v Hořicích na Šumavě, kde se hrávají pašijové hry, setká se se starosty lipenských obcí a uvidí ukázky práce vodní záchranné služby a Jihočeské brigády záchranných psů.

Je to první prezidentova oficiální návštěva kraje od zvolení. Prezident byl již na návštěvě Vysočiny. Předchozí prezident Miloš Zeman byl naposledy na oficiální návštěvě jižních Čech v červnu 2017. Jezdil také na budějovický agrosalon Země živitelka, kde byl naposledy loni.