Středeční program hlava státu zahájila v 9 hodin v Krumlově na zámku. Na nádvoří se na příjezd prezidentského páru přišly podívat desítky jeho příznivců. „Moje snacha se synem tu mají kavárnu a bydlí tu, tak jsme se to od nich včera dozvěděli a přišli se sem na zámek podívat. Je to krásné, pan prezident je sympatický a naprosto přirozený,“ řekla Radka Techlovská z Prahy, která je v Krumlově na dovolené.

U slavnostního příchodu prezidentského páru nechyběla proslulá Schwarzenberská granátnická garda, která poprvé od roku 1937 uvítala hlavu státu podle původního zámeckého uvítacího protokolu. V podání gardových trubačů zazněla z věže poprvé v tomto století krumlovská zámecká slavnostní fanfára, ale i prezidentská fanfára. "Když jsem přicházel k panu prezidentovi, tak se mi stihla zapíchnout šavle do medvědice. Příprava byla veliká a ze strany kolegů to bylo naprosto bezchybné, kolegové z trubačské sekce si připravili prezidentskou fanfáru z opery Libuše, jednalo se o původní uvítací protokol pro hlavy státu na Krumlově. Domnívám se, že ta poslední proběhla v roce 1937 minimálně v případě prezidenta republiky, kdy Krumlov navštívil prezident Edvard Beneš," vyzdvihl Martin Neudorfl, hejtman Vévodské tělesné stráže. "Je to velká čest hrát panu prezidentovi, ale protože jsme hráli i pro jiné velké osobnosti, trému jsme neměli," poznamenal Ladislav Kočár, kapelník hradních trubačů, kteří přivítali prezidenta s manželkou na nádvoří krumlovského zámku.

close Prezidentský pár na návštěvě krumlovského zámku. Přivítat ho přišla schwarzenberská granátnická garda. info Zdroj: Deník/Petr Škotko zoom_in Prezidentský pár na návštěvě krumlovského zámku. Přivítat ho přišla schwarzenberská granátnická garda.

Během ceremoniálu s hradní stráží se k prezidentskému páru připojil hejtman Martin Kuba.

Na nádvoří zámku vládla uvolněná atmosféra, kterou podtrhlo neformální oblečení prezidentského páru. Ten se často zastavoval s kolemjdoucími a hovořil s nimi.  close Prezidentský pár v Českém Krumlově. info Zdroj: Deník/Petr Škotko zoom_in Prezidentský pár v Českém Krumlově.

S Ježíšem a Pannou Marií

Další kroky prezidentské návštěvy vedly do Hořic na Šumavě, kde si Petr Pavel s manželkou Evou prohlédli přírodní amfiteátr pašijového divadla. Hořické pašijové hry jsou významným kulturním dědictvím, které daleko přesáhlo hranice nejen krumlovského regionu a Šumavy. Prezidentský pár přivítali místní ochotníci převlečení za Ježíše s pannou Marií. Hlava státu poděkovala za péči o historické tradice. „Je to o všeobecném rozhledu a nakonec spousta těch příběhů má naprostou aktuálnost i k dnešku, protože se týká mezilidských vztahů a lidských vlastností. Bohužel ty negativní se opakují stále dokola,“ nechal se slyšet prezident Petr Pavel.

Vedení obce si prezidentské návštěvy považuje. „Je to pro nás nesmírná čest. Nikdy u nás žádný prezident nebyl, nejvyšší postavená osoba tady byl v roce 1897 František Ferdinand d'Este, a to je jaksi ještě za Rakouska-Uherska,“ neskrýval radost starosta Martin Madej. Darem dostal prezident dřevěnou mísu vyrobenou ze stromu z pašijové aleje a plastiku anděla, kterou vytvořila krumlovská sochařka Stanislava Konvalinková. Podepsal se do pamětní knihy a autogramem opatřil i svůj portrét.

close Prezidentova návštěva přírodního amfiteátru v Hořicích na Šumavě. info Zdroj: Deník/Petr Škotko zoom_in Prezidentova návštěva přírodního amfiteátru v Hořicích na Šumavě.

Neplánovaně navštívil prezidentský pár ještě dětský letní tábor pro taekwondisty a thajské boxery v Hořicích, odkud si Petr Pavel odnesl černý pásek. Děti si s ním udělaly fotografii na památku.

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou při prohlídce unikátního pašijového divadla v Hořicích na Šumavě. | Video: Deník/ Jana Urbanová, Petr Škotko

U Lipna o cestovním ruchu i kvalitě vody

Následovalo setkání se starosty jedenácti lipenských obcí v Černé v Pošumaví. Podle nich byla diskuse s hlavou státu živá, spontánní a plodná. „Mohli dnes pana prezidenta detailně seznámit se současným stavem a fungováním regionu i s plány na jeho budoucí rozvoj," naznačil za Svazek lipenských obcí Pavel Pechoušek s tím, že po celou diskusi panovalo obecné pochopení a porozumění.

„Přítomní starostové se jednoznačně shodli na tom, že pro budoucnost regionu je klíčový rozvoj cestovního ruchu. Pro odsunutý region jako Lipensko je cestovní ruch prakticky jedinou možností, jak zde vytvářet pracovní i podnikatelské příležitosti, přinášet větší rozsah služeb jeho obyvatelům a podstatně posílit obecní rozpočty. Pan prezident tomuto principu porozuměl," shrnul to nejdůležitější z debaty.

„Součástí diskuze bylo také téma vývoje kvality vody v nádrži, která je mnohdy prezentována až katastroficky. Pan prezident byl seznámen se skutečným stavem a jeho příčinami, ale i s kroky, které v tomto směru obce již realizovaly a se záměry, které pro zlepšení kvality vody vyvíjejí obce a Jihočeský kraj," nastínil Pavel Pechoušek.

close Návštěva na Lipně. Prezident sledoval práci záchranářů. info Zdroj: Deník/Petr Škotko zoom_in Návštěva na Lipně. Prezident sledoval práci záchranářů.

Poslední zastávka středečního programu na jihu Čech zavedla prezidentský pár na základnu Vodní záchranné služby v Dolní Vltavici, kde byly na programu ukázky práce záchranářů nebo Jihočeské brigády záchranných psů. „Pro mě to byla velice příjemná návštěva nejen proto, že je mi toto prostředí blízké a že tady ve stanici šéfuje můj bývalý kolega a spolužák, ale hlavně proto, že je to parta lidí, kteří odvádějí úžasnou práci,“ připomněl prezident Petr Pavel s tím, že právě toto téma je velmi aktuální.

Vodní záchranáři a kynologové z Dolní Vltavice ukázali prezidentovi svou práci. | Video: Deník / Jana Urbanová

Jaderné úložiště je nutné vysvětlovat

V závěrečné tiskové konferenci prezident zhodnotil svoji dvoudenní návštěvu. Řeč přišla také na plánované jaderné úložiště v okolí temelínské elektrárny. Podle prezidenta je především nutné tuto záležitost vysvětlit jak starostům, tak především občanům dotčených obcí. Nazval to dokonce mravenčí prací. „Naše země je tak hustě osídlená, že vždy budou podobné projekty někomu vadit. Musíme se na to dívat z pohledu obecného zájmu a musíme být také schopní lidem vysvětlit, do jaké míry je to potencionálně nebezpečné a nabídnout lidem také odpovídající kompenzace za případné problémy, které s tím úložištěm nebo jeho budováním budou spojené,“ nechal se slyšet Petr Pavel.

K tématice jaderného úložiště se vyjádřil také hejtman Martin Kuba. „Jsme kraj, který je velký, má nejřidší osídlení. To s sebou vždy nese i nějaké výhody a příležitosti, ale také problémy a specifika. Společně vidíme, že jedním a vlastně i národním zájmem je využití jaderné energetiky v lokalitě Temelína."

Prezident Petr Pavel nastínil částečně i svůj další program návštěv jednotlivých krajů. Jeho další zastávkou má být jižní Morava. Přesný termín ale neupřesnil.

V úterý prezident navštívil budějovickou tužkárnu, prohlédl si jihočeské letiště v Plané, vyšlápl na Kleť a večer strávil na benefičním divadelním představení na otáčivém hledišti v Českém Krumlově.