Za války prožili a přežili tihle lidé peklo nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Desítky let si s sebou nesou otřesné zážitky i otázky, proč přežili zrovna oni? O svém utrpení buď mlčí, a to i před blízkými, nebo jezdí do škol a besedují s mladými lidmi.
Před 66 lety, 27. ledna 1945, osvobodili sovětští vojáci největší továrnu na smrt – koncentrační tábor Osvětim. Tento den vyhlásili čeští politici Dnem památky obětí holocaustu.

Mezi vězně, kteří prošli osvětimským peklem a svědčí, co zažili, patří Louise Hermanová (1916) z Českých Budějovic. Před dvěma lety jí udělil primátor Juraj Thoma medaili Za zásluhy.

Zničené děti
Za války prošla koncentračními tábory Terezín, Osvětim a Bergen-Belsen, přežila 400 kilometrů dlouhý pochod smrti vedoucí z Christianstadtu do Flossenbürgu. Během války přišla o většinu příbuzných. Svou tragickou zkušenost se snaží předávat mládeži jak v České republice, tak v Německu. Je činná ve sdružení Terezínská iniciativa, které dbá o to, aby byla důstojným způsobem uchována památka lidí, kteří nacistické konečné řešení židovské otázky nepřežili.

„Před Vánocemi 1943 jsem se s tisícovkou dalších vězňů dostala do transportu z Terezína dál na východ,“ vzpomíná Louise Hermanová. „Nevěděli jsme, kam jedeme. V Osvětimi nás vyhnali z vagonů. Svlékli nás z toho mála, co jsme na sobě měli, a pustili vodu. Pak nás hned tetovali. Bylo 28 stupňů pod nulou a nás oblékli jen do tenounkých trestaneckých šatů. Nevěděli jsme, co s námi bude.“

Měla štěstí, že se dostala do části tábora, kde se přes den soustřeďovaly děti. V Osvětimi–Birkenau byl totiž český rodinný tábor. „Dostala jsem se na blok číslo 31. Žádné z malých dětí, o které jsme se tu staraly, ale válku nepřežilo, protože je nacisté zabili,“ říká s lítostí žena.

O svých otřesných zážitcích z nacistických táborů besedovala po válce se školáky a studenty. Zatímco české školy velký zájem neprojevovaly, německé ano.
„Děti v Německu o válečných událostech hodně vědí a mluví o nich. Starší děti byly zahanbené a zničené, protože si uvědomovaly, že utrpení zavinili jejich rodiče a prarodiče,“ všimla si Louise Hermanová.

Anděl smrti
V Osvětimi byli zavřeni nejen Židé, ale i političtí vězni. Do tábora se dostala Marie Traplová za účast v protinacistickém odboji na Českobudějovicku. Marii Traplovou vítal v Osvětimi Anděl smrti, jak přezdívali obávaného doktora Josefa Mengeleho.

„Mengele stál venku, když nás vyhnali z dobytčího vozu. Nastoupili jsme do pětistupu a on ukazoval – vpravo, vlevo, vpravo, vlevo. Nás mladší poslal doprava, starší doleva. My šli do tábora, starší do plynu,“ vzpomínala Marie Traplová.
Památku milionů obětí holokaustu si27. ledna připomínajílidé na různých místech, a to včetně jižních Čech.