Při shánění brigády nebo dočasného zaměstnání je možné šlápnout pořádně vedle. Podvodníci a zloději se čas od času zaměří i na uchazeče o práci, od kterých vyberou tučné zálohy a pak zmizí.
„Stává se to poměrně často, hlavně v létě, kdy je zvýšená poptávka po pracovních silách,“ říká Jiří Matzner, mluvčí českobudějovické policie.
Své o tom ví i osmnáctiletý Jan Dvořák, který se loni pokoušel sehnat práci na britských ostrovech.
„Zprostředkovatelská agentura od nás vybrala zálohu dva tisíce, k tomu jsem navíc ale musel zaplatit i přeložení životopisu a různých zdravotních potvrzení do angličtiny,“ popisuje nekalé praktiky Dvořák.
„Nakonec jsme byli zařazeni do nějakého pracovního registru pro britské zaměstnavatele, kteří ale vůbec nepředpokládali, že by se mohl o jejich místa ucházet někdo z ciziny, chtěli jen lidi z místa a s kvalifikací.“ uzavírá. Nakonec nikam nejel.
Stejný model
Průběh podobných případů bývá většinou stejný. „Na začátku je inzerát, nabízející práci za slušné peníze, a připojený kontakt pro bližší zájem,“ vysvětluje Matzner.
Pokud se na uvedené číslo ozvete, obvykle si s člověkem na druhém konci telefonu domluvíte schůzku v nějaké kavárně.
„Už to by mělo být varování, že se jedná o něco podezřelého,“ upozorňuje Matzner. „Obvyklá zprostředkovatelská agentura by se měla vyznačovat reprezentativními prostorami a otevřeným vystupováním.“ dodává.
„Jednatel“ společnosti, která ve skutečnosti vůbec neexistuje, si od zákazníka následně vybere zálohu, popřípadě mu poskytne adresu nebo telefon na fiktivního zaměstnavatele.
Když se však snaží zákazník na uvedenou adresu dostat, zjistí, že žádná taková neexistuje. Zprostředkovatel je však tou dobou nezvěstný, i s inkasovanými penězi.
Zahraniční cesty
„Při uzavírání podobných smluv je třeba být maximálně pozorný, kontrakt by neměl obsahovat žádné nejasnosti a neměl by připouštět několik výkladů,“ radí Matzner. Pokud ovšem smlouva obsahuje vyslovené lži, nebo její obsah porušuje zákon, celou věc začne řešit policie.
V případě, že člověk cestuje za prací do zahraničí, by si měl o dané firmě zjistit co nejvíce informací – ať už z internetu či po telefonu. Nejlepší je ovšem spolehnout se na radu některého z přátel, kteří již podobnou cestu úspěšně absolvovali.
I v takovém případě je ale důležité být neustále v kontaktu s domovem.
„Někdo by měl znát naši současnou adresu, dostávat od nás pravidelné zprávy, aby bylo jasné, že je vše v pořádku. Pro krizové případy je ovšem nutné mít nějakou tu korunu v záloze, abychom se dostali ihned domů,“ upozorňuje Jiří Matzner.
Kontakt s domovem se stal klíčovým i v nedávném případu dívky z Borovan, která odcestovala za sezonní prací do Řecka a náhle přerušila kontakt se svou rodinou. Ta zalarmovala policii, která následně vyhlásila po dívce pátrání. I díky čtenářům Deníku však vyšlo druhý den najevo, že dotyčná v zahraničí pouze ztratila mobil a je v naprostém pořádku.
Václav Rameš