Kostel Povýšení svatého Kříže se začal opravovat letos v září. Už loni musel být kvůli vichřici sejmut kříž z vrcholu věže. Bouře odhalila také skrytý problém na krovu, sakrální památku tak čeká oprava za téměř 4,5 milionu korun, která potrvá do konce roku 2019. Útroby kopule při demontáži odhalily i časosběrné pouzdro.

Větrná bouře v srpnu 2017 poničila střechu a pohnula vrchním křížem kostela. Zprvu nebylo jasné, jak moc je kříž vychýlen. Statik však shledal, že je ukotvení nenávratně poškozeno a kříž musí dolů. „Zprvu totiž nebylo zřejmé, jak moc je kříž vychýlen. Nakonec se podařilo díky pánům Vavříkovi a Zelenkovi komplikovanou situaci vyřešit a kříž včetně poškozené hrotnice jsme sundali za pomoci jeřábu,“ informoval duchovní správce farnosti, Stanislav Brožka.

Při této příležitosti se zjistilo, že i krov kostela je značně poškozen a bude potřeba celková rekonstrukce. „Byl tak odhalen skrytý problém, o kterém se nevědělo. Krov byl napaden dřevokaznými houbami a hmyzem,“ vysvětlil. Počátkem února 2018 byla povolena veřejná sbírka na opravu. Ta by však náklady nepokryla. Komise Národního památkového ústavu územního odborového pracoviště v Českých Budějovicích tak navrhla poskytnutí příspěvku na obnovu nemovité kulturní památky v rámci Havarijního programu Ministerstva kultury ČR. Díky němuž se v srpnu farnosti podařilo získat na opravu jeden milion korun. „Stavba byla fyzicky předána 12. září, což je přesně do roka a do dne, kdy byl sejmut z věže kříž,“ upozornil na shodu dat.

SKRYTÝ POKLAD

Tím tedy byla zahájena první etapa. „Zajímavostí je, že dutá cibule ukrývala časosběrnou kapsli,“ dodal. Překvapen však správce veselské farnosti nebyl. „Bývá to zvykem, u takových památek se to většinou předpokládá,“ vysvětlil. Časová schránka obsahovala staré fotografie, historické noviny i několik vzkazů. „Písemnosti zanechali, jak tehdejší farář, zástupci města, tak třeba i klempíř, který měl na starost výstavbu střechy,“ podotkl.

Po dobu oprav je z důvodu bezpečnosti omezen průchod okolo věže. Opravy budou dle jeho slov dost technicky náročné, protože se jedná o historickou památku a vše probíhá nebezpečně vysoko. „V tuhle chvíli navíc nedokážeme říct, co vše je třeba opravit. Chceme toho, co nejvíce zachovat a zdravé původní kusy stavby ponechat. Zatím se pracuje na rozebíraní střechy odspodu od pozednic,“ doplnil. Oprava bude rozdělena na dvě etapy a měla by být dokončena do konce příštího roku. Veřejná sbírka prozatím vynesla více než čtyři sta tisíc korun. Lidé mohou stále přispívat, jak do kasiček v kostele, tak na bankovní účet 5210708309/0800. „Doufáme v dobrou spolupráci s městem, protože kostel není jen pro křesťany, ale je kulturním dědictvím všech a dominantou veselského kraje,“ upozornil závěrem.