Na nedalekém letišti má totiž základnu letecká záchranná služba, která má kostel jako důležitý kontrolní bod při létání… I v tomto „majáku záchranky" zazněla v pondělí tradiční půlnoční mše, oslavující narození Ježíše Krista.

Už hodnou chvíli před bohoslužbou se vesnicí ubírali jednotlivci, dvojice i menší hloučky ke kostelu, aby jej nakonec těsně před půlnocí zcela zaplnili. Jak ale naznačil hosínský duchovní správce, obsazené lavice nejsou nic neobvyklého. „Tady je plno každou neděli," zmínil Bohuslav Richter a naznačil tak, že farníci, kteří se scházejí z několika vesnic, nepovažují cestu do kostela za nijak dlouhou nebo obtížnou.

Určitý rozdíl je ale při půlnoční oproti jiným bohoslužbám znát. „Půlnoční je výjimečná tím, že jsou tady i lidé, kteří jinak do kostela nechodí," řekl Richter a doplnil, že v některých okamžicích tomu přizpůsobuje obřad, aby bylo vše srozumitelné i pro sváteční návštěvníky. K mírným odlišnostem třeba patří i to, že při obvyklé nedělní bohoslužbě je přítomno mnohem více rodičů s menšími dětmi, než při půlnoční. Kvůli pozdní hodině chyběli v pondělí i někteří ministranti. Děti ale o nic nepřijdou. Při Slavnosti Narození Páně 25. prosince dopoledne mohou zajít ještě k jesličkám a vyslechnout si navíc něco o betlémském příběhu. Už v adventu ostatně hosínské děti při setkáních v kostele třeba vybarvovaly figurky do papírového betléma.

Slavnostní atmosféru půlnoční mše, kromě neobvyklé hodiny, určují ale vánoční písně a koledy. V rámci malého sboru, který při hosínském kostelu působí se při tom v pondělí odbyla u varhan i malá premiéra. Poprvé při půlnoční hrála Natálie Kubová z Hosína. „Chodila jsem do kostela odmala a když předcházející varhanice už nemohla dojíždět, svolila jsem, že budu hrát," řekla sympatická gymnazistka a připojila, že z lidové školy umění umí na klavír. V Hosíně hraje z kúru každou neděli teprve tři měsíce, ale už zvládla i půlnoční.

Při bohoslužbě přítomní v rámci sbírky také přispěli na zvony, které se mají tento rok nově pro hosínský kostel pořídit.

Více ve čtvrtečním Deníku