Jak vznikl bike trial?
Nejdříve byly motocyklové závody v disciplíně zvané trial, česky šlapačky. Jezdci trialu potom začali jako přípravu jezdil na kolech. Vznikl cyklo trial, který se později přejmenoval na bike trial, hodně se to poangličtilo.

Kdo přivezl cyklo trial do Čech?
Myslím, že to byl motocyklový závodník ve šlapačkách Petr Hůla. Jeho syn pořád trial jezdí. Přitáhl to sem asi ze Španělska. To je kolébka biketrialistů.

Kdy jste začal jezdit tuhle disciplínu vy?
Jezdím od šesti let. Můj táta pracoval v hudební škole,v prostorách školy jsem začínal. Jinak jsem jezdil na chatě v kamenolomu. Když jsem začínal jezdit, otec měl také kolo, dříve jezdil trial, takže jsem se od něj měl co učit.

Jsou v tomhle sportu také velmoci?
Ano, uvedl bych Španělsko a Francii. Tam jezdí nejvíc jezdců. Obě země mají i svoji továrnu na kola.

Liší se závody třeba v Evropě a v Asii?
Určitě. Čím větší akce, tím více peněz lepší příprava, lepší organizace. Pozná se to při seriálu závodů mistrovství světa. Bike trial není sport, kde by se točily miliony jako v hokeji nebo tenisu, spíš to člověk dělá, že ho to baví,než že by se tím daly vydělat peníze. Ale když se dají do závodů peníze, jsou i lepší překážky, lépe se na to kouká z pohledu diváka a i z pohledu jezdce je to lepší. A v Asii do toho „narvou" nejvíc peněz a na závodech je to znát.

Kde jste byl vy nejdále na závodech?
Já jsem byl v Japonsku a Číně, v seriálu mistrovství světa. Je to náročné tím, že je tam jiné ovzduší, podnebí, ale byla tam výborná organizace. Byli jsme v chudé části Číny, hodně zaostalé, zubař tam měl na plátýnku pár nástrojů přímo na ulici, ale bylo to jako malá olympiáda. Plno diváků, nadšeně tleskali, nevím jestli jim komunisté nenařídili tam jít, ale i na vyhlášení  výsledků bylo neskutečně lidí. A závody byly krásné, v hlubokém lese, krásná příroda. V Japonsku jsme bydleli v horách u rodin zase v nádherné přírodě. Organizace byla ohromná. I odsud mám ale neobvyklý zážitek. Všude tam byly cedule pozor hadi. Závodní úseky vedly kolem potoků, tam se vždycky zdržují nějací haďáci. Organizátoři chodili podél trati s tyčí, na jejímž konci byl hák. Co chvíli sáhli hákem do prostoru tratě, chytili hada a zahodili ho do lesa.

Jaké nejvýznamnější závody jste zažil u nás v jižních Čechách?
Můj otec pořádal před lety v lomu Vyšný u Českého Krumlova jeden závod mistrovství České republiky. Myslím si, že to bylo hodně povedené. S velice zajímavými překážkami a v přírodě. Na tomto závodě bylo podobně jako v Japonsku vidět skvělá organizace a chuť udělat co nejlepší závod. Pár let na to jsme dělali závod v Protivíně, přímo v pivovaru. Byly tam nádherné umělé tratě. Běžně se jezdí v přírodě, v lesích, po kamenech, jezdci jsou rádi, že je občas umělá trať na skružích, gumách a měli jsme tam i od kolegy  trucktrialisty unimog – auto vzdáleně podobné tahači a jezdili jsme přes něj. I samotné prostředí v pivovaru bylo hodně atraktivní pro diváky. Seriál mistrovství se většinou moc nemění, tohle byla velká změna, ale bylo to hodně finančně nákladné.

Jakých největších úspěchů jste dosáhl?
Jsem mistr republiky a vicemistr Evropy, na jednom závodě mistrovství světa jsem získal třetí místo a v celém seriálu, což jsou tři, čtyři závody, jsem pak byl pátý.

Jezdíte raději závody nebo exhibice?
Každé má něco do sebe. Občas jezdím exhibice, pro pobavení. Nejsem tam nervózní a víc si to užívám. Jedu na jistotu, vyzkoušené věci, abych to nezkazil nebo nespadl. To by bylo trapný a taky bych se mohl zbytečně zranit. V lese na závodišti jsem ale asi radši. Člověk tam má klid, koncentruje se na závod. V závodě je skoro na každé sekci něco s čím si zpočátku nevíte rady, tratě neznáme dopředu. Smíme si je projít jen těsně před jízdou. Kdežto na exhibici postupuji tak, abych všechno zvládl s přehledem.

Pro laiky, jak vypadá závodní jízda?
Jede se osm sekcí na dvě kola. Každá sekce může trvat dvě minuty. Ve druhém kole už člověk sekce zná, ale stejně si to projde, může se tam něco změnit. Je to hodně o milimetrech. Jezdec se většinou odráží z něčeho, na čem by se sotva udržel na nohou, natož na kole.

Co nejvíc na kole trpí?
Určitě trpí řetěz, ten se často mění. Jsou lidi, co ho mění po měsíci, my normální smrtelníci ho měníme po půl roce. Může z toho být ošklivý úraz, když stojíte vysoko na kameni na zadním kole, opřete se silou, řetěz praskne a šlápnete naprázdno. Řetěz stojí 400 až 1500. Já mám teď řetěz za 600. Ale platíte i značku. Kola se dělají tak, aby na tom výrobci vydělali. Stojí 60 000 ale mohly by být za 35 000. Co taky praská jsou rámy. Někteří jezdci váží i ke sto kilům a když skočí ze tří metrů, kolo trpí. Dále často praskají dráty a také na brzdách se nedá šetřit, jsou hodně důležité. Na druhou stranu technika postupuje hodně kupředu. Dneska kola váží sedm kilo. Laik si říká, jak můžete skákat takové věci a kolo vydrží.

Jaké teď máte biketrialové plány?
Teď jezdím jen rekreačně. Když chce člověk jezdit na úrovni, je to náročné fyzicky, finančně i časově. Jen trénujete. Dal jsem si dva, tři roky pauzu, ale začalo mě to zase bavit, natolik, že uvažuji, že bych se v budoucnu někdy rád vrátil mezi špičku. Ale je těžké dohánět pauzu.