Café DeníkLékárničku nosí Anna Sattranová neustále s sebou – ať s dětmi na výlet či po městě. Do její rozložitelné se vejde spousta potřebného včetně kontaktů ICE, aby složky integrovaného záchranného systému věděly, koho informovat v případě nehody apod. „Vyšetřovací rukavice použijeme při ošetřování cizích lidí a krvácivých zranění – nevíme, jestli nemají například žloutenku. Po použití je vyměníme. Z obvazového materiálu potřebujeme náplasti, antialergenní sofoplast, náplasti na puchýře. Také krytí na popáleniny, což je mastný tyl, který lze použít i na krvavé odřeniny, protože se nepřilepí na ránu. Dále nůžky, pinzetu na klíšťata a třísky, resuscitační roušku na dýchání z úst do úst, dezinfekci na rány. Je-li to možné, běžné rány vypláchneme čistou tekoucí chladnou vodou. Dezinfikujeme přípravkem Betadine, který nepálí, nebo peroxidem vodíku, jenž se jako jediný používá na hluboké rány,“ vysvětluje Anna Sattranová. Odřeninu dle závažnosti dítěti zalepíme nebo postříkáme Akutolem.

Dále v její lékárničce najdeme kapky na kašel, dětský Paralen, Nurofen a to i ve formě čípků. „Čípky se hodí, když dítě nemůže polykat nebo zvrací,“ doplňuje Anna Sattranová. Chybět by neměl přípravek na štípance, alergické reakce. „Používám Fenistil a mažu, i když dítě proběhne kopřivami.“ Důležité jsou léky na alergii jako volně prodejný Zirtec, Zodac, které lze podat i při akutních zánětech dýchacích cest. „Stačí půlka tablety večer na splasknutí sliznic, aby se dítko nedusilo,“ doplňuje lektorka. V lékárničce se osvědčují gelové polštářky na zchlazení třeba vymknutého kotníku či nahřátí bříška.

Maminky zachraňují a ošetřují své děti nesčetněkrát za život. „Na co ale zapomínáme, je to nejzákladnější – vlastní bezpečnost. Běžím-li na pomoc dítěti, když spadne z kola, mu-sím se pořádně rozhlédnout, jestli mě nesrazí nějaké auto, protože když budu zraněná, kdo mému dítěti pomůže,“ varuje Anna Sattranová.

„Dojde-li k úrazu, musím uklidnit nejdřív sebe, abych dítě ještě více nestresovala. A musím uvážit, jestli jsem schopná dítě sama dopravit k lékaři, aniž způsobím nehodu. Raději požádám o pomoc rodinu nebo sousedy. Když se ocitnu na traumatologii s malým dítětem s krvácením, po pádu na hlavu, ihned klepu na sesternu, aby o nás věděli a mohli nás případně vzít přednostně. Při vážnějších zraněních volám záchranku na linku 155 nebo 112, s níž se spojíme i bez kreditu na jakémkoli místě. Uvedu své jméno, město a místo, řeknu krátce, co se stalo,“ radí Anna Sattranová. Každá pouliční lampa má ve výšce zhruba 1,2 metru číslo, jehož sdělení zkrátí zdravotníkům hledání. Na turistických rozcestnících jsou uvedeny GPS souřadnice.

Skvělou službou je dle Anny Sattranové aplikace Záchranka, kterou lze bezplatně stáhnout na google play. Dokáže okamžitě zavolat záchranku s automatickým odesláním polohy volajícího.