Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh rožnovské sokolské jednoty vypráví stará kronika

České Budějovice – U vzniku sokolské jednoty v Rožnově 
v roce 1919 stálo 18 členů. Jak se uvádí v dochované kronice jednoty, „…bez vlastního přístřeší, bez nářadí, s holýma rukama, jen s nadšením pro sokolské ideály…".

10.3.2015
SDÍLEJ:

Školní lavice vystřídalo v roce 1928 cvičební nářadí. Původní budovu matiční školy v Rožnově totiž získali sokolové. Ti postupně zrušili školní třídy a vybudovali tělocvičnu.Foto: archiv

V rožnovské sokolovněPravidelně zde cvičí oddíly všestrannosti:
oddíl předškolního a mladšího žactva
oddíl seniorů
rekondiční cvičení na velkých míčích

V sokolovně ale také trénují tři sportovní oddíly:
oddíl tance
oddíl historického šermu
roztleskávačky – Hells Cheerleaders

Dnes je Rožnov součástí Českých Budějovic, stejně tak i místní sokolovna patří pod českobudějovickou jednotu. Ale v době, kdy zde vznikla sokolská jednota, byl Rožnov samostatnou obcí.

Patronem zdejší tělocvičné jednoty se stala tehdejší českobudějovická jednota Sokol I. První útočiště rožnovští sokolové našli v sále hostince U Klímů. Později vznikla spolková místnost v hostinci, který vlastnil člen sokola Jiroušek.

Po první světové válce ukončila svou činnost Matice školská a budovu původní matiční školy z jejího majetku koupil, i na doporučení ústředí, roku 1920 českobudějovický Sokol I. Ale nadále se zde učily děti. K 1. lednu 1925 ji potom za stejnou cenu jednota odprodala rožnovské tělocvičné jednotě. Ale ani tak nemohli ještě rožnovští sokolové cvičit ve svém, budovu stále využívala škola.

Jednotu od roku 1925 vedl mladý učitel Josef Beránek, dobrý organizátor, cvičitel 
i divadelník, vlastenec, všeobecně angažovaný člověk 
s velkou autoritou. V květnu 1926 bylo slavnostně otevřeno letní cvičiště, přiléhající k budově budoucí sokolovny – za účasti mnohých i nesokolských hostů. Záznam o této akci se dochoval v župním Věstníku.

Budova matiční školy se postupně uvolnila, a tak již nic nebránilo úpravám. Zmizely příčky a vznikl velký sál pro cvičení – vlastně tak vznikla rožnovská sokolovna. Dokonce pouhých devět let od založení jednoty. Stavba sice nebyla architektonicky nijak pozoruhodná, ale pro rožnovské sokoly to konečně byla vlastní základna.

„Pro nový účel byla slavnostně otevřena v létě 1928. Časem se pak přikoupily pozemky, na kterých vzniklo letní cvičiště," říká Milada Pospíšilová, vzdělavatelka českobudějovické jednoty.

Nejen děti dnes chodí cvičit do rožnovské tělocvičny. Rožnovská jednota sice již dnes neexistuje, ale sokolovnu spravuje T. J. Sokol České Budějovice.

Tehdy docházelo v Rožnově do Sokola 61 mužů, 24 žen, počet dorostu a žactva není znám. „Dokonce se začalo uvažovat o stavbě nové sokolovny s jevištěm. V předstihu byla schválena dobrovolná pracovní povinnost, obec darovala nějaký materiál, ale mecenáš, který by stavbu pomohl financovat, se nenašel," doplňuje vzdělavatelka.

V kronice jednoty, která se dochovala, ale nejsou pouze záznamy o cvičencích. „Jsou 
v ní úžasným barvitým způsobem popsány události a nálady roků 1938 – 1942. Stupňované omezování činnosti 
i okamžitá cenzura. Třeba slovo říše se nesmělo objevit ani v divadelní pohádce," říká Milada Pospíšilová.

Druhá světová válka měla dopad i na rožnovskou jednotu. V noci z 12. na 13. dubna 1941 byl zabrán veškerý sokolský majetek, odvezeny doklady i hotovost a sokolovna byla zapečetěna. Vznikající odbojové sokolské hnutí na Českobudějovicku bylo záhy prozrazeno a mnoho sokolů skončilo koncentračních táborech.

Pro schvalování atentátu na Heydricha byl hned 
5. června 1942 bez soudu v Táboře popraven dlouholetý 
a oblíbený starosta jednoty Josef Beránek.

Kronika dokumentuje i poválečné roky. Poslední záznam z roku 1951 hovoří o zastavení divadelní činnosti. 
V roce 1952 byl Rožnov připojen k Českým Budějovicím. Sokolovnu tedy dnes spravuje českobudějovická tělocvičná jednota. „Do majetku sokola se vrátila tělocvična v roce 1991, převzali jsme ji od TJ Meteor, který ji zřejmě od zrušení Sokola v padesátých letech využíval. Zajímalo by mě, zda tam nebyl ještě nějaký jiný subjekt, ale záznamy o tom nejsou," říká Milada Pospíšilová.

Dnes rožnovskou sokolovnu využívá českobudějovická jednota. „V roce 2012 jsme začali tělocvičnu rekonstruovat, opravili jsme kanalizaci, sociální zařízení a došlo i na výměnu oken. O rok později jsme vyspravili střechu a zateplili strop nad klubovnou v podkroví," vypočítává vzdělavatelka a dodává, že v letošním roce přijde na řadu i potřebná oprava venkovní fasády.

Autor: Jana Klomfarová

10.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní značky. Ilustrační foto.
3

Borek zůstal i po otevření dálnice v dopravní pasti

Ilustrační foto

Napadl dva muže, jednoho zranil

Loď neuplavala. Ukradli ji

Neznašov - Že jsou lidé velmi nenechaví, dokládá i případ zmizelé lodě.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

V Litvínovicích bude Dýňobraní

Litvínovice - Děti i dospělí se v sobotu 21. října od devíti budou chlubit svými výtvory z dýní.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení