Už jen poslední dny zbývají tisícům dětí, aby podaly přihlášky na střední školy. Nejzazší termín je 1. března. V jižních Čechách přitom bude možné podávat přihlášky i do nových tříd.

Pro budoucí zdravotníky se otevřou vzdělávací možnosti v Prachaticích a Strakonicích. Podle záměru kraje by to mělo pomoci snížit nedostatek sestřiček v tamních okresních nemocnicích. Přihlášky se ale budou podávat na Střední zdravotnickou školu v Českých Budějovicích. Podle ředitele Karla Štixe bude kapacita dvou připravovaných detašovaných tříd po 25 dětech. V Prachaticích budou využívat zázemí pedagogické školy, ve Strakonicích průmyslovky. Ty zajistí i výuku všeobecných předmětů. „Odborní učitelé budou dojíždět z Českých Budějovic,“ říká Karel Štix. Na budějovické zdrávce studují budoucí sestřičky, maséři nebo zubaři, k dispozici bude 144 míst a v pátek odpoledne už měli zaevidováno 50 přihlášek.

Dětem a rodičům mohou s výběrem pomoci například výchovní poradci na základních školách. Podle Heleny Balášové, učitelky a poradkyně v ZŠ a MŠ Horní Stropnice se totiž může stát, že se děti zbytečně podceňují. „Společně s rodiči pak probereme, jaké jsou jiné možnosti,“ říká k důležitému rozhodování Helena Balášová.

Střední školy zřizované Jihočeským krajem nabízejí žákům devátých ročníků základních škol zhruba 9 000 míst. Kromě toho je zhruba 570 míst ve víceletých gymnáziích.

Deváté třídy základních a speciálních škol letos v Jihočeském kraji navštěvuje 4 975 žáků. Do 1. března by si měli podat přihlášky na střední školy nebo učiliště. Největší nápor přihlášek čekají ředitelé v tomto týdnu, zatím je počítali jen na desítky.

Kam na školu mohou napovědět dětem i rodičům třeba burzy škol. Do Třeboně na ně jezdí pravidelně například ze ZŠ a MŠ Horní Stropnice. Podle výchovné poradkyně Heleny Balášové v Horní Stropnici dávají dětem volno i kvůli dnům otevřených dveří.

Někde pořádají informační akce i opakovaně. Na budějovické Střední odborné škole veterinární, mechanizační a zahradnické a Jazykové škola je na podzim den otevřených dveří spojen vždy s velkou výstavou ovoce a podle zástupkyně ředitele Olgy Cahové je zájem veřejnosti velký. Představování tím ale nekončí. „Potom máme dny otevřených dveří každou středu až do února,“ upozorňuje Olga Cahová s tím, že průvodcovská služba nabízela prohlídku i o nedávných prázdninách. Největší počet přihlášek bývá na veterinární obor, na 60 míst se vloni hlásilo 130 uchazečů, převis poptávky byl i na dalších oborech.

Krajské střední školy letos navštěvuje 23 251 žáků. Mnozí z nich si mohli v lednu zkusit na vybraných místech i přijímačky nanečisto.