Pro 14 – 24leté, kteří se dopustí opakovaně alkoholického povykování, napadání jiných či poškozování cizí věci, by to mělo být poslední varování. Těm, kteří ještě řidičák nemají, má být odepřen přístup ke zkouškám, nositeli řidičského oprávnění pak hrozí jeho odebrání a povinné psychologické vyšetření.
„Jsem přesvědčen, že taková ,žlutá karta´ by byla preventivním, výchovně působícím prostředkem proti násilnostem mladistvých, tak často spojených s nadměrným pitím alkoholu,“ říká kancléř.

„Vedle tohoto návrhu se Schneider vyslovil i pro noční zákaz prodeje tvrdého alkoholu na benzinových stanicích a pro zákaz flatrate – party (tedy akcí, při nichž účastník zaplatí vstupné a může neomezeně pít – pozn. red.),“ napsal linecký list. Dodává, že podle aktuální statistiky si mladiství stále častěji opatřují v noci pití na čerpacích stanicích k „rozehřátí“ pro nadcházející trestnou činnost.

Unie zakáže kouření?

Půldruhého roku platí v Rakousku protikuřácký zákon s četnými výjimkami.Za necelé tři měsíce vyprší gastronomům lhůta k opatření oddělených prostor pro kuřáky a nekuřáky. Expert na mezinárodní právo Heinz Mayer ale počítá s tím, že rakouská úprava dlouho nevydrží. „Věří na brzké zavedení celounijního úplného zákazu kouření,“ píše linecký deník OÖN.

„Je to velmi reálné, protože zdravotní zátěž pro zaměstnance v gastronomii a pasivní kuřáky je tak dobře zdokumentovaná, že je jen otázkou času, kdy nařízení vyjde,“ míní Mayer. Očekává totální zákaz kouření ve veřejných prostorách. „Podle něho s jedinou výjimkou: kde totiž bude obsluhovat jen sám majitel a nebude mít žádné zaměstnance, budou moci hosté dál kouřit,“ píší OÖN.

Pokud by se k úplnému zákazu kouření odhodlala nyní sama rakouská vláda, vidí to právníci jako ústavní problém. Totální zákaz krátce poté, kdy byl přijat zákaz diferencovaný, by podle nich nejspíš nebyl ústavního soudu průchodný. Kdo jednou musel ze zákona do něčeho investovat, tomu nemůže být z toho získané právo jednoduše zase odebráno, míní další advokát Bernd-Christian Funk.