„Budeme dělat druhé kolo kvůli doplnění studentů na strojařský obor. Už se nám hlásí i neúspěšní uchazeči z gymnázií,“ řekl včera Deníku ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Českých Budějovicích Čestmír Tschauder. Přihlášky zde budou brát ještě dnes. Do pátku zase například přijímají přihlášky na SŠOSP a VOŠ v Kněžskodvorské ulici v Českých Budějovicích.

Týkat se to však bude jen některých dětí. „Letos jsme uspěli. Dcera se na gymnázium dostala, tak se nemusíme starat. Synovi ale před lety přijetí uteklo o pár bodů a nakonec dojížděl do školy celé čtyři roky mimo Budějovice, protože jsme chtěli, aby měl maturitu z gymnázia,“ komentovala úterní přijímací řízení jedna z maminek Jana Kočířová z Českých Budějovic.

S druhým kolem přijímaček už ale gymnázia letos vesměs nepočítají. „Třídu s rozšířenou výukou matematiky a přírodních věd jsme naplnili už v prvním kole,“ uvedl ke čtyřletému studiu například ředitel gymnázia v Jírovcově ulici Karel Lichtenberg. K výjimkám patří Gymnázium olympijských nadějí v krajském městě, to bude studenty brát.

Volná místa má také většina středních odborných škol a učilišť. „V dalším kole přijímacího řízení budeme ještě brát uchazeče do všech letos otevřených oborů,“ potvrdila zástupkyně ředitele Středního odborného učiliště v Lišově Libuše Krásná. Podobně nabídnou místo na středních odborných školách v Trhových Svinech nebo ve Hněvkovicích u Týna nad Vltavou.

Počet míst na středních školách a učilištích celkově převyšuje v jižních Čechách počet dětí, které opouští základky.