Nehody způsobené cyklisty do 15 let zaviní z 80 procent právě děti. Letošní bilance je zatím příznivá. Podle jihočeského policejního mluvčího Jiří Matznera došlo za první čtyři měsíce na silnicích kraje k 1145 dopravním nehodám. Zůstat bezpečně v sedle kola se nepodařilo 23 cyklistům, z nichž v jednom případě šlo o dítě s lehkým zraněním. Ve stejném období loňského roku havarovalo pět dětských cyklistů.

Příčiny i následky těchto nehod jsou různé. Děti se dostatečně nevěnují jízdě, nesledují okolní provoz, někdy nedokáží rychle reagovat na překážku.

Děti na kolech- cyklisté do 10 let smějí jet po silnici jen pod dohledem osoby starší 15 let
- do 18 let musí mít cyklista na hlavě řádně připevněnou ochrannou přilbu; doporučuje se všem

Vedou pády z kola při smyku, najetí do prohlubně, na obrubník chodníku, zídku i do chodce. Vážná bývá srážka kola s vozidlem, motorkou i střet dvou kolařů. Pro bezpečnost děti je velmi důležitá ochranná přilba. Z loňských 20 těžce zraněných malých cyklistů v republice ji na hlavě neměli čtyři a z 246 lehce zraněných to bylo 108 dětí. Na její používání musí dbát rodiče dětí do 18 let, a to nejen při jízdě na veřejných komunikacích. A měli by jít dětem sami příkladem, protože cyklopřilba pomáhá snížit riziko vážného poranění hlavy až o 70 procent.

Při nehodách a úrazech na kole dochází nejčastěji ke zlomeninám dlouhých kostí horních končetin. Poranění v okolí loketního kloubu už vyžaduje operaci a někdy zůstanou trvalé následky. Život dítěte může ohrozit i poranění nadbřišku, kdy narazí břichem na čep řídítek a poraní si slinivku břišní, játra či žaludek.