Když caparta na kole a s helmou na hlavě zastaví speciální hlídka, tak dostane od magistrátu zcela nové kolo.


Podle zástupce přednosty dětské kliniky zdejší nemocnice Jiřího Klímy je osvěta radnice na téma nošení cyklistických přileb hodně znát.


„Určitě se zvýšil podíl dětí, co při jízdě na kole mají na hlavě helmu. Nám se tak naštěstí do rukou dostává prokazatelně méně lidí s úrazy hlavy,“ uvedl včera Klíma potěšující statistiku. „Také stoupá podíl chráněných hlav u cyklistů v kritických skupinách, jako jsou dorostenci a dorostenky,“ dodal zástupce přednosty Klíma s tím, že se pravidelně vyskytují tři až čtyři případy, kdy helma zachrání kolaře přímo před prasknutím lebky.


Projekt magistrátu města s názvem Na kolo jen s přilbou se pravděpodobně konal včera v tomto roce naposledy. Podle vedení radnice ještě letos některé bicykly mohou najít nové majitele, ale záleží hlavně na přírodě.


„Počasí už je opravdu taková sázka do loterie. Letos jsme už rozdali devatenáct kol a teď se vyhodnocují průzkumy, takže ještě nemáme závěry, jak se situace vyvíjí,“ konstatovala včera při předávání čtyř jízdních kol náměstkyně primátora Ivana Popelová.


„Určitě bychom ale chtěli rozdávat jízdní kola ještě příští rok. Nicméně, pokud se ukáže, že už všichni jezdí s přilbou, tak asi kampaň pomalu utlumíme,“ dodala Popelová.


I přes zatím neznámé letošní výsledky náměstkyně připustila, že projekt radnice je úspěšný.


„V loňském roce nárůst dětí s přilbou byl až pětaosmdesát procent, což je docela slušné číslo. Uvidíme, kam se to pohne letos. Ale myslím si, že ta akce úspěšná je. Vidíme to i na stanovištích, kdy je dětí jedoucí bez přilby minimum. Snad je to i díky naší akci a z toho máme radost,“ usmála se na závěr náměstkyně Ivana Popelová.

Přilbu chlapi moc nemusí

A jak se zdá, akce přináší své kýžené ovoce. Přilby na kola jsou dnes nejen ve sportovních obchodech velice žádaným artiklem.


„Automaticky s kolem si ale lidé ještě helmy vůbec nekupují, musíme je k tomu dost přemlouvat. Ale jinak za poslední tři roky je nárůst prodeje helem stoprocentní,“ pomyslel si včera prodejce ze značkové prodejny kol Leader Fox Aleš Hlubocký. „Hlavně lidé chtějí přilby pro děti a teď chodí hodně ženy, chlapi helmy ještě berou jako nutné zlo,“ dodal Hlubocký.


„Přilby se určitě více prodávají než dříve. Hlavně ty dětské, také proto, že platí ten nový silniční zákon. Kdo není hloupý, tak si helmu koupí. My přilby samozřejmě ke kolům lidem nabízíme, ale například zdravotní pojištovna ministerstva vnitra na helmu připlácí pět set,“ souhlasí s kolegou Jaroslava Strnadová z prodejny a opravny kol Strnad. „A když nejlevnější helma stojí čtyři sta padesát korun, tak pak člověk pojištěný u vnitra má přilbu vlastně zadarmo,“ doplnila s úsměvem Strnadová.