Dvacet minut zpravodajství z jižních Čech, které jsou lidé zvyklí vídat na televizi Prima, by mělo od ledna zmizet. Provozovatelé televize totiž kanál přeměňují na nový program Prima Family a nechtějí do něj již připojovat vysílání Regionální televizní agentury (RTA). Zástupci RTA však tvrdí, že tento krok je neoprávněný, amorální a nespravedlivý.

„Jsme přesvědčeni, že Prima nemá právo se nás takto zbavit, protože když vznikala, tak se v licenci zavázala poskytovat prostor regionálnímu vysílání. A ta licence platí minimálně do roku 2018,” řekl výkonný ředitel RTA Pavel Zuna.

Televize Prima (tehdejší TV Premiéra) mohla podle jeho slov v roce 1994 vytvořit celoplošný kanál z kmitočtů od počátku vyhrazených pro regionální vysílání. Za to má ale pravidelně uvolňovat program krátké relaci RTA. Nynější krok proto Zuna považuje za amorální a nespravedlivý.

Zástupci Primy se kritice brání. „RTA prostě neříká pravdu, když tvrdí, že má právo připojovat se až do roku 2018. S tím, že kanál Prima může skončit, museli vždy počítat, licenci lze vrátit,” reagoval ředitel FTV Prima Marek Singer. Podle Zuny však kanál Prima fakticky nekončí, ale pouze mění název právě proto, aby se mohl zbavit regionálního zpravodajství.

Celý spor budou nyní řešit státní instituce. RTA již podala protest u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Úřadu na ochranu hospodářské soutěže a u Českého telekomunikačního úřadu. Prima na tatáž místa zaslala dopis, ve kterém vysvětluje okolnosti situace.

Televize oznámila svůj záměr zrušit regionální vysílání začátkem listopadu. Zároveň RTA nabídla přesun na kanál Prima Love. To však Zuna považuje za nepřijatelné. „Je to odsouvání do méně vhodného a méně sledovaného programu,” komentoval. Navíc podle něj RTA nedostala ani čas se k nabídce řádně vyjádřit. „To jen ukazuje jejich přístup. Nechtějí si s námi sednout a domluvit se na řešení. Komunikujeme jen přes poštu,” dodal.

Regionální vysílání začíná na Primě každý den v 17.40 hodin. Jeho tvůrci se domnívají, že pokud skončí, bude to velká ztráta pro diváky. „Nabízíme jedinečné zpravodajství, protože vysíláme výhradně pro lidi a o lidech z tohoto kraje. Pak se o mnoha věcech, které se tu dějí, vůbec nedozví,” zdůraznil šéfredaktor redakce zpravodajství RTA Petr Semecký.

Zároveň hrozí, že téměř ze dne na den přijdou o svá místa zaměstnanci RTA. Jenom v jižních Čechách pracuje pro agenturu šest stálých a osm externích zaměstnanců.