Policisté Krajského policejního ředitelství případ velmi intenzivně prověřovali, a to i s ohledem na různé spekulace, o dění na Českobudějovické radnici v této souvislosti.

Policejní specialisté na tuto problematiku provedli, se souhlasem primátora, v těchto dnech na radnici technické šetření a objevili a také zajistili, nespecifikované a pravděpodobně amatérské elektronické funkční zařízení.  To bude podrobeno dalším expertízám.

Vyjadřovat se k dalším podrobnostem, kdy, kdo a za jakým účelem zařízení do pracovny umístil, by bylo do ukončení šetření policie předčasné. Nebudeme předbíhat závěrům policejního prověřování.

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma ve středu oznámil, že v jeho pracovně na radnici byl skrytý funkční odposlech. V provozu byl pravděpodobně několik let. Zařízení v úterý objevili a zajistili policisté. Demontáž jim trvala několik hodin, protože museli rozebrat nábytek, vystěhovat trezor a manipulovat s elektroinstalací.

„V říjnu loňského roku jsem byl dvěma místními novináři informován, že vlastní nahrávky pořízené v mé pracovně nacházející se na českobudějovické radnici," řekl ve středu primátor Thoma, jak se o existenci odposlechů dozvěděl. V prosinci proto požádal krajského policejního ředitele o prověření celé záležitosti. Jak uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner , případu se policisté velmi intenzivně  věnovali i s ohledem na různé spekulace o dění na Českobudějovické radnici. „Policejní specialisté na tuto problematiku provedli v těchto dnech na radnici technické šetření a objevili a také zajistili nespecifikované a pravděpodobně amatérské elektronické funkční zařízení. To bude podrobeno dalším expertizám," řekl Matzner.

Pořizovatel tak mohl sledovat úplně všechna jednání v primátorově kanceláři, tedy například i s velvyslancem Spojených států amerických, senátory a poslanci českého parlamentu, ministry vlády a dalšími veřejnými činiteli.

Dostal se tak i k důležitým obchodním informacím.  „Jednalo se například o strategickém postoji a postupu města ve městských společnostech, například tolik známá kauza teplárna a spory s minoritním vlastníkem. Ten, kdo se k těmto informacím dostal, získal jednoznačnou informační výhodu. Nepochybně ji mohl ekonomicky využít a mohl tak dramaticky poškodit město České Budějovice," domnívá se Thoma.