Proto Štěpán Kavan z Českých Budějovic vyvěsí v neděli na svém domě v ulici K. Vinařického v Suchém Vrbném tibetskou vlajku. Připojí se tak k letité mezinárodní kampani, která poukazuje na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

„Vyvěšoval jsem ji, ještě když byl na radnici primátor Tetter, který ji vyvěsit nechtěl," říká Štěpán Kavan.  Dobře si vzpomíná na to, jak mu za totality velkou psychickou podporu poskytovaly knihy, které získal ze zahraničí. Proto věří, že i naše podpora lidem v Tibetu pomůže.  „Špatné věci se mají kritizovat a dobré podporovat," dodává Štěpán Kavan, který tibetskou vlajku vyvěšuje pravidelně už více než deset let.

Letos si tak 10. března lidé připomenou již 54. výročí potlačení povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, při kterém tehdy zemřelo přes 80 000 Tibeťanů. Ke každoročnímu aktu solidarity s utlačovaným národem se přidají  obecní úřady, jednotlivci a také budějovická konzervatoř.  „Letos vyvěsíme tibetskou vlajku poprvé," přiznává ředitel konzervatoře Petr Ries.

Symbol Tibetu zavlaje i na českobudějovické radnici.     „K vyvěšení vlajky proti lhostejnosti se naše město přidalo už v roce 2003 a symbolicky si tak připomnělo povstání Tibeťanů ve Lhase, krutě a krvavě potlačené čínskou armádou," připomíná primátor Budějovic Juraj Thoma.

Město se k této mezinárodní kampani připojuje z mnoha důvodů. „Tibeťané se stali menšinou ve své vlastní zemi, kde jsou desítky let porušována lidská práva, včetně  potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity," dodal primátor.

Více si můžete přečíst v sobotním Deníku