Přesvědčivou většinou 32 hlasů ze 45 možných byl ve čtvrtek 15.11. zvolen na další čtyři roky primátorem Českých Budějovic Jiří Svoboda (ANO).

Podle Jiřího Svobody je to dobrý signál pro nadcházející volební období, protože získal více hlasů, než kolik má samotná koalice. „Opozice s velkou pravděpodobností bude konstruktivní,“ konstatoval Jiří Svoboda a připojil, že se zároveň koalice nebrání projednávání zásadních záležitostí s opozicí předem, už před příslušným jednáním zastupitelstva.

DOPRAVA A HALA
Ohledně problémů, které by mělo krajské město řešit, je podle primátora prioritou doprava. Podpora dálničního obchvatu Budějovic, který má stavět stát, a navýšení parkovacích kapacit. „Z dalších investic je to nová sportovní hala a pokračování v plnění strategického plánu,“ dodává Jiří Svoboda.

Koalice má v plánu také přípravu projektu nového divadla nebo stavby obecních nájemních bytů. Čtvrteční zasedání zastupitelstva ale nebylo věnováno jen volbě nového vedení města. Ještě před zvolením primátora vystoupil za občanskou iniciativu Společně udržme demokracii Tomáš Kuboušek z Českých Budějovic. Upozornil na večerní demonstraci, která se v krajském městě konala proti setrvání Andreje Babiše v čele vlády. A vyzval také koalici, které je ANO součástí, aby se od Andreje Babiše jako premiéra distancovala.
Koaliční smlouvu s ANO podepsali již 24. října zástupci hnutí Občané pro Budějovice, STAN a Čisté Budějovice a uskupení Lidovci a TOP 09. Tomáš Kuboušek konstatoval, že v řadách budoucí koalice vidí spoustu zastupitelů, kteří se usilovně zasazovali o ochranu demokracie v České republice a neměli by nyní na místní úrovni podporovat subjekt, v jehož čele je Andrej Babiš.

„Od voleb slyšíme, že celostátní politika je přeci něco jiného než komunální. Nevím, zdali můžeme vyjmout České Budějovice z České republiky, nebo zdali zůstáváme v tom jednom státě,“ doplnil Tomáš Kuboušek.

Primátor Jiří Svoboda však pro Deník uvedl, že je věcí příslušných orgánů policie a soudů, kteří věc vyšetřují, aby stanovily, jestli byl porušen zákon. „Nepřísluší primátorovi Českých Budějovic posuzovat záležitosti, o kterých nemá dost informací,“ doplnil své stanovisko Jiří Svoboda.

Nejsilnějším partnerem ANO je v koalici hnutí Občané pro Budějovice (OPB). Podle Juraje Thomy, lídra OPB v komunálkách, je dění kolem premiéra hlavně věcí premiéra. „Situace je opravdu vážná, ale je to především problém Andreje Babiše, je na něm, aby vyvodil osobní odpovědnost,“ řekl Juraj Thoma. Reagoval tak na dotaz Deníku, jestli se nechystá OPB třeba k vypovězení koaliční smlouvy s ANO. „Není možné, aby se kvůli problémům premiéra zastavil život v obcích v České republice. Je na premiérovi, aby to vyřešil, a ne na komunálních politicích a zastupitelstvu,“ doplnil Juraj Thoma.

Velkým tématem včerejšího jednání také bylo navýšení počtu náměstků z dosavadních čtyř na šest. Primátor Jiří Svoboda ale zdůraznil, že počet zastupitelů, kteří budou placeni na plný úvazek, se nezmění, protože na druhou stranu ubudou výplaty dvou šéfů výborů v zastupitelstvu.