První navštívená česká slévárenská a strojírenská společnost MOTOR JIKOV Group a. s. se zaměřuje na automobilový a spotřební průmysl. Již více než rok se zabývá a je ovlivněna energetickou krizí. „Silně vnímáme, že poslední měsíce rychle narůstají životní náklady našich zaměstnanců, proto bez ohledu na zatím stále probíhající jednání s odbory navyšujeme mzdy a o patnáct procent zvyšujeme většinu benefitů,“ řekl Miroslav Dvořák, generální ředitel firmy a zároveň předseda představenstva Jhk.

Pavel Sekyra, předseda oblastní kanceláře Jhk, doplnil: „Během druhé zastávky v Zonepi Research s.r.o jsme diskutovali o vhodném propojení zábavy a robotiky. Firma pořádá technické Vánoce, Den s robotikou a další zajímavé akce, které pomáhají s popularizací techniky a IT. To jsou obory, které firmy v našem kraji nutně a dlouhodobě potřebují.“

V seriálu Ulice si epizodní roli pacienta zahrál budějovický spisovatel Jan Štifter.
Spisovatel Jan Štifter si zahrál v Ulici. Stane se pacientem Lindy Rybové

Arrows advokátní kancelář, s.r.o., představila své konzistentní působení, přičemž širokou specializací chce podporovat stálé podnikatele, ale nezapomíná ani na nově vznikající firmy v regionu. „Jihočeský kraj je ideálním místem k podnikání. Jsme příhraniční region se stále lepší dopravní obslužností a zejména bohatou kvalifikovanou pracovní sílou, proto je tu velký potenciál pro rozvoj podnikatelského prostředí,“ dodává jednatel Petr Valent.

Vzdělávání budoucí generace zaměstnanců

„V rámci setkání jsme diskutovali na různá témata napříč trhem práce, situací na trhu energií, investice firem, ale třeba i hi-tech technologií. Nicméně shodným tématem se všemi podnikateli jednoznačně zůstává vzdělávání. Ve strojírenství a slévárenství se toto téma ubírá směrem k podpoře učňovského střediska, které je přímo v provozu firmy a jeho rozšířenému systému motivování studentů, budoucích absolventů z oboru. Naopak druhá navštívená firma zaměřuje svou pozornost na vzdělávání žáků a osvětu veřejnosti v oblasti robotiky a elektroniky, které jsou nedílnou součástí již dnešního i budoucího trhu práce. V advokátní kanceláři zazněla potřeba přenášet základní právní a finanční znalost na studenty středoškolského vzdělávání napříč všemi obory, a to formou jasné praxe,“ uvedla Lenka Hájková, ředitelka oblastní kanceláře ČB Jhk.

Dlouhodobá spolupráce města a Jhk

Primátorské cesty jsou již tradiční spoluprací mezi vedením města a Jhk. Záměrem této akce je prohlubování vztahů mezi městem a podnikateli a seznamování s podnikatelskou praxí s ohledem na aktuální situaci na trhu, která napřímo ovlivňuje působení firem. Během setkání spolu zástupci města a podnikatelské sféry mohou diskutovat jak o záležitostech rozvoje města, tak o současných podnikatelských potřebách i příležitostech.

„Vítáme aktivní přístup města k podpoře podnikání v regionu a rádi bychom v této oblasti s městem dále spolupracovali,“ dodala za Jhk Lenka Hájková.