Zlaté a stříbrné diplomy Ceny vévody z Edinburghu jim v úterý ve Valdštejnském paláci v Praze předala Její královská Výsost britská princezna Anna.
Jak ale tvrdí sami účastníci programu Edie, hlavní výhrou jsou pro ně nabyté dovednosti a zkušenosti z expedic nebo dobrovolné služby, při níž pomáhají druhým. „Skrze Edieho jsem přišla na to, že má smysl rozvíjet své dovednosti, vše mě obohacuje,“ řekla osmnáctiletá Eliška Homolková, která se věnuje hudbě, pěstuje pěší turistiku, ale také třeba pomáhá dědečkovi se včelařstvím.


Dalšího studenta českobudějovického gymnázia Tomáše Zváru program přivedl i k dobrovolné práci. „Edie mě motivoval k tomu, že chodím pomáhat starým lidem do domova důchodců na Máji,“ poznamenal šestnáctiletý Tomáš, který hraje volejbal a velmi se zajímá i o lukostřelbu.


Spoustu zážitků a zkušeností si přivážejí studenti také z expedic, na něž o prázdninách vyrážejí. Byli například už v Mongolsku, Rumunsku, Karelii, Zakarpatské Ukrajině, v severním Irsku, v Izraeli, letos v březnu pojedou do Jihoafrické republiky, plánují Izrael, Egypt a dokonce i Sibiř. „Cílem je, aby si studenti expedici sami naplánovali, nesli za sebe odpovědnost a navzájem si taky pomohli,“ doplnil učitel a vedoucí skupiny studentů z Gymnázia J.V. Jirsíka Vladimír Kojan.