Zúčastní se jej týmy profesionálních i dobrovolných hasičů. Výstup 
na věž a slavnostní zahájení bude v pátek k vidění na výstavišti, stejně jako výstava historické i moderní zásahové techniky. Zbylá část soutěže 
se  odehraje na atletickém stadionu TJ Sokol na Sokolském ostrově. Ředitel závodu a náměstek krajského ředitele HZS Martin Sviták poznamenal, že tam už v úterý přípravy finišovaly.

„Musíme připravit jak zázemí pro závodníky, tak i šatny a sportoviště. Dnes a zítra budeme měřit dráhy na štafetu 4 x 100 metrů. Věž i atletický stadion budou už ve čtvrtek otevřené pro volné tréninky profesionálních i dobrovolných hasičů," zmínil Martin Sviták.

Co se týká samotné věže, její montáž je časově i technologicky náročnou záležitostí, kterou mají na starosti hasiči ze specializovaného útvaru 
v Hlučíně. Jihočeši je podpořili zapůjčením jeřábu a další těžké techniky, bez které by 
se neobešli. Výstavba trvala dva dny, dnes už se doladí pouze poslední detaily. Stejně tak náročné bude pro závodníky i samotné zdolání věže pomocí hákového žebříku.

Mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů popsala, že tato disciplína v sobě spojuje výbušnou sílu rukou s koordinací nohou. Donedávna ji plnili pouze profesionálové, 
v posledních letech si ji však oblíbili i někteří dobrovolní hasiči. Na republikovém mistrovství přesto bude tato záležitost  spíše doménou profesionálů.

„Konstrukce čtyřpodlažní cvičné věže je tvořena kovovými profily obloženými 
z přední strany prkny, ve kterých jsou ve druhém, třetím 
a čtvrtém podlaží umístěna okna o rozměrech 110 x 187 centimetrů. Parapet okna druhého podlaží je ve výšce 425 centimetrů a vzdálenosti mezi parapety druhého, třetího 
a čtvrtého podlaží jsou 330 centimetrů," řekla k parametrům Vendula Matějů. 

Další nezbytnou podmínkou je váha hákového žebříku, ta musí být podle pravidel nejméně 8,5 kilogramů. Závodníci při startu stojí od věže více než 35 metrů. Jakmile zazní výstřel, rozbíhají se k věži a těsně před ní musejí žebřík opřít o zem a poté jej zavěsit na parapet okna ve druhém podlaží.   Ve chvíli, kdy se dostanou do okna, pověsí žebřík o podlaží výš a tak to jde až do cíle.

Ti nejlepší  zvládají celou disciplínu v čase pod 15 vteřin, absolutním šampionem byl hasič Jakub Pěkný z Moravskoslezského kraje, který v roce 2011 vytvořil národní rekord s časem 13,55 s.

Chcete-li vidět, jak si s tímto úkolem poradí hasiči na letošním republikovém mistrovství, přijďte v pátek na výstaviště. Čeká vás mimořádný sportovní zážitek.