Dle zprávy dispečera FCC začalo ve městě pršet ve čtvrtek ve 21.15 h. Námraza se začala objevovat na chodnících, mostech, lávkách a zastávkách MHD přibližně 15 minut po půlnoci. Podle mluvčí společnosti FCC Kristiny Jakubcové technika k úklidu vyjela v rámci noční služby v 0.45 h tak, aby chodníky byly maximálně ošetřené, než lidé vyrazí do práce. "V průběhu čtyř až pěti hodin však technicky nelze uklidit všechny chodníky na území města tak, aby byly bez problémů schůdné. Na to upozorňovala i městská facebooková stránka a prosila občany, aby byli při chůzi maximálně opatrní," uvedla Kristina Jakubcová.

Pracovníci FCC zahájili tzv. malou posypovou službu údržby pěších komunikací, definovanou plánem zimní údržby. Nasadily 3 chodníkové sypače, valníková vozidla a k tomu v noci pracovalo devět zaměstnanců ruční údržby.

V ranních hodinách štafetu převzala denní služba a dále pokračovala v ošetření mostů, lávek, zastávek. V jejím rámci na ručním ošetření pracovala třicítka zaměstnanců, pomáhaly jim valníky a další chodníkové sypače.

Plán zimní údržby schválený radou města řeší nasazení techniky, včetně pořadí, v jakém jsou uklízeny komunikace. Prioritou jsou páteřní chodníky, zastávky MHD, lávky pro pěší apod. Na chodníky se používá inertní posypový materiál, konkrétně písek. "Za dosavadní zimní měsíce jsme spotřebovali více posypového materiálu než loni za celou zimu," konstatuje Kristina Jakubcová.

A jak náledí zvládli chodci? Martin Kloub, zástupce primáře oddělení úrazové chirurgie českobudějovické nemocnice, včera odpoledne situaci zhodnotil: „Dneska jsme zaznamenali na našem oddělení velmi zvýšený výskyt úrazů. Od rána jsme ošetřili na ambulanci 60 lidí. Při běžném dni přichází obvykle jeden pacient se zlomeninou zápěstí denně, ale dneska jich bylo deset. A to je právě typický úraz, který se stává, když uklouzneme a snažíme se rukama zpomalit pád. Přibližně polovina zápěstí se pak musí operovat. Nejprve je zapotřebí několik dní počkat, než zmizí otok, pacient je doma a pak přijde do nemocnice na operaci. Máme dneska ale i několik ještě vážnějších úrazů. Vykloubenou kyčel, zlomené kotníky, zlomené prsty.“

„Náledí nijak neovlivnilo nárůst pacientů na chirurgii na naší klinice,“ řekla Eva Hokrová, PR manažerka a tisková mluvčí EUC Kliniky (Poliklinika jih) v Českých Budějovicích.