Koncový bod Vltavské vodní cesty převezme pod svá křídla město podle dohody mezi radnicí, Ředitelstvím vodních cest ČR a Povodím Vltavy, s. p. „Zařízení jako takové sice nepožaduje trvalý dozor, avšak technické prvky bude nutné ve zhruba týdenní frekvencí kontrolovat,“ vysvětlila k závazku města Ivana Popelová, náměstkyně českobudějovického primátora.

Stavbu přístaviště zahájilo Ředitelství vodních cest ČR v polovině letošního srpna s tím, že zkolaudováno bude počátkem příštího roku. Navazuje na již dokončené obratiště pod Jiráskovým jezem. To umožní rekreačním lodím pohodlné otočení na cestě z Hluboké do Českých Budějovice a zpět.
Přístav na levém břehu Vltavy u Dlouhého mostu bude sloužit ke krátkodobému zastavení plavidel pro výstup a nástup cestujících a jeho služba bude pro uživatele bezplatná.

Původní plány hovořily o tom, že město přidá zhruba tři miliony korun ke státní investici dvacet milionů korun a přístaviště pak převezme Povodí Vltavy. Jenže povodí se hlásí jen ke správě a provozování plovoucího mola o délce 60 metrů. Zbytek přístaviště bude provozovat město České Budějovice.
„V současné době to spočítané není,“ říká ohledně možných dodatečných nároků na městský rozpočet náměstkyně primátora Ivana Popelová. Určitě se ale podle ní nebude jednat o částku, která by přesáhla řád desítek tisíc korun za rok.

Nejzajímavějším prvkem přístaviště bude plovoucí molo, upoutané k šesti ocelovým sloupům, zavrtaným do dna řeky Vltavy. Podle tiskového mluvčího Ředitelství vodních cest Václava Straky se počítá se i s průtokem, jako v roce 2002. Molo zůstane na svém místě i při zvýšené hladině, bude jen stoupat či klesat.