Dálniční přivadeč bude měřit 722 metrů a hotov má být už za 10 měsíců. Investici s náklady 88 milionů financuje Jihočeský kraj. S realizací pomůže dotace z EU ve výši 47 milionů, město České Budějovice zde investuje téměř 21 milionů.

Takhle pokračuje stavba dálnice u Kamenného Újezdu
Už roste. Takhle staví dálnici u Kameňáku

Podle hejtmana Martina Kuby je hlavním účelem dostavby Zanádražní komunikace napojení středu města na dálnici, která v místě tvoří obchvat Budějovic. Zmínil také, že samotné výstavbě předcházela mravenčí práce. „Jde o práci, která není vidět, je únavná ale nutná. Musí se vykoupit pozemky, dohodnout s vlastníky a zařídit i stavební povolení. Bez toho to nejde, i když je to zdlouhavý proces,“ upozornil hejtman a zároveň poděkoval všem, co se na procesu podíleli.

Jihočechům by měla nová komunikace usnadnit život. "Jihočeští řidiči se mohou těšit na výrazné zlepšení komplikované dopravní situace ve městě," řekl.

Zdroj: archiv Jihočeský kraj

Vrátil se i zpátky do minulosti a připomněl, kdy začala první etapa. „Bylo to v roce 2009, kdy se začala propojovat Rudolfovská a Pekárenská. Vzal jsem si za své dokončit podobné dopravní stavby, které zklidní dopravu v centru. Pořád jich zbývá dost, které jsou třeba,“ dodal Kuba.

Konkrétně se jedná o realizaci akcí Přeložka silnic II/156 a II/157 – 4. etapa a 5. etapa. Tato klíčová stavba koncepčně navazuje na tři už realizované etapy. Hlavním účelem je umístit a stabilizovat přeložku silnice II/157 v návaznosti na plánovanou dopravní infrastrukturu celorepublikového významu. Prioritně stavba řeší napojení na dálnici D3 v úseku Úsilné – Hodějovice. Už zrealizovaná část 4. etapy prochází v úseku ulice U Lávky k okružní křižovatce Mladé směrem k ulici Novohradská. Poslední zbývající část 4. etapy společně s 5. etapou umožní dopravní napojení na dálnici D3. Projekt realizuje společnost M-Silnice.

Město financuje cyklostezku a další práce

Celkové náklady za realizaci stavební části, kterou financuje město, včetně nákladů na projektovou dokumentaci, technický dozor, koordinátora bezpečnosti práce a na výkup pozemků činí dle primátora Jiřího Svobody 20 935 000 korun včetně DPH.

„V Nových Hodějovicích nad kruhovým objezdem vznikne za krátkou dobu nová a důležitá dopravní stavba, ale ještě si budeme muset počkat, než bude napojena na dálnici a než se projedeme do Prahy. Výstavba má výhodu, že v této lokalitě nebude vadit stavební ruch a nedotkne se to ani provozu ve městě,“ přiblížil primátor.

Plocha v českobudějovickém Mladém, která sousedí se zanádražní komunikací, se má proměnit na obchodní zónu, kde by měly být i provozovny služeb nebo byty.
U Složiště místo polí vyrostou obchody, investor zmínil také Ikeu

Stavební část financovaná městem podle náměstka Petra Holického zahrnuje chodníky a smíšené stezky pro pěší a cyklisty, veřejné osvětlení a přípravu pro uložení nových telekomunikačních sítí. „Součástí jsou i sadovnické úpravy, konkrétně vegetační úpravy podél nově vybudované komunikace,“ upřesnil Holický.

Dálnice do konce roku 2025

Ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl dodal, že dálnice bude hotová do konce roku 2025. „I tento malý úsek je částí dopravní infrastruktury, která je důležitá pro napojení jihočeské metropole a krajské sítě na D3, jsem osobně rád, že se to podařilo a děkuji všem, co se o stavbu zasadili,“ poznamenal.

Stavba Jižní tangenty u Českých Budějovic.
Tangenta už staví kruháč u silnice na Krumlov, kraj chystá most u papíren

ŘSD se podle něj snaží eliminovat zpoždění na výstavbě dálničního obchvatu kolem Budějovic. „Víme, že pro město je to krajně nepříjemné, že životy obyvatel jsou tím negativně ovlivněny dlouho a déle než jsme čekali,“ uvedl s tím, že obchvat chtěli zprovoznit už letos.

„Problémy tam byly velké, čas letí. Doufáme, že nás čekají už jen tři stavební sezony,“ odhadl Radek Mátl s tím, že by dálnici mohli spustit do provozu nejdřív v druhé polovině roku 2024 včetně její jižní části. Celou dálnici D3 by pak chtěli mít v Jihočeském kraji hotovou do konce roku 2025. Před zahájením je podle jeho slov i obchvat Lišov-Vraním. „Věřím také, že se nám podaří připravit i důležitou stavbu pro Budějovice, kterou je severní spojka,“ uzavřel.