12.54 hod. - Přívalové deště vytopily v Bílsku osm domácností. Stačilo deset minut na to, aby se osm domácností z Bílska nedaleko Bavorova ocitlo pod vodou a bahnem. Podle výpovědí místních se ve čtvrtek 6. června 2019 kolem desáté přihnala vlna po Bílském a Měkyneckém potoce a nešlo dělat vůbec nic. "Než jsem přešla dvorek, šplouchala mi už voda do holinek," říká pětasedmdesátiletá Marie Kobernová. Doma měla dvacet čísel vody, na dvorku přes metr. Vytopená je už pošesté.

Podle starosty Jiřího Kulíka je to čtvrtá povodeň za posledních 20 let.

Přívalové deště přinesly ze čtvrtka 6. na pátek 7. června 2019 do Bílska velkou vodu a bahno.
Dvorkem tekla řeka. Brala vše, co jí stálo v cestě

12.25 hod. - Část pěší a cyklistické stezky v ulici Na Bydžově musela zcela uzavřít noční hlídka městské policie krátce po 19. hodině.

V úseku mezi prádelnou a kynologickým cvičištěm došlo vlivem přívalového deště k sesunutí hlíny a suti z přilehlého svahu.
"Strážníci úsek zabezpečili páskou proti vjezdu vozidel a vstupu chodců, přivolali na místo jednotku hasičského záchranného sboru a zároveň událost oznámili správci komunikace - Technickým službám Tábor," informoval tiskový mluvčí městské policie Pavel Šimek.

Komunikace byla následně uzavřena pevnými zábranami, a to až do odstranění nánosu.

10.55 hod. - Pracovníci Hydrometeorologické stanice Kocelovice naměřili 7. června od 21 hodin do půlnoci 23,8 milimetrů srážek. Obvykle bývá hluboko pod 20 milimetrů.

10.08 hod. -  Na severu Písecka noční bouřka hasičům velkou práci nepřidělala. V Miroticích podle starostky Martiny Mikšíčkové odklízeli hasiči několik padlých stromů. "Další škody jsme tu neměli," dodala Martina Mikšíčková.

V Mirovicích měli také hasiči klidnou noc. "Žádný výjezd jsme neměli. Pojedeme dnes jen do Kakovic spláchnout bahno z vozovky," uvedl náměstek mirovického starosty SDH Jiří Jílek.

Vyplavenou hlínu z pole mají také na silnici v zatáčce v nedalekých Minicích.

Také v Čimelicích dobrovolní hasiči vyjíždět nemuseli.

9.07 hod. - Co se hasičů na Českokrumlovsku týká, nejvíc je noční bouřky zaměstnaly na Křemežsku. "V jedné lokalitě ve Mříčí s rodinnými domky přiteklo hodně vody z okolí, tam jsme prováděli čerpání," uvedl ráno Pavel Rožboud, ředitel ÚO Český Krumlov HZS JčK. "Byli tam jak profesionální hasiči z Křemže, tak dobrovolní hasiči z Chmelné a z Holubova, výjezd měli i brložští hasiči. Ve Mříčí jsme čerpali vodu před půlnocí, další výjezd na jinou lokalitu byl kolem půl páté ráno."

Krumlovští hasiči vyjížděli k popadaným stromům na Přídolsko. "Rozvodněný vodní tok jsme hlášený neměli, všude šlo o vodu steklou z polí. Jakmile ale přestalo pršet, voda rychle mizela," dodal šéf profesionálních hasičů Českokrumlovska.

8.25 hod. - V souvislosti s bouřkou zasahovali hasiči v Jihočeském kraji u téměr 40 událostí, a to od 19. hod. do půlnoci, zbytek noci byl klid. Přibližně 20 událostí bylo čerpání vody ze sklepů, 4x šlo o čerpání z ucpaných kanálů, 5x o úklid vozovek po naplavení bahna a půdy, 4x o odklízení stromů + v Hluboké nad Vltavou vyprošťovali hasiči 2 osobní auta uvízlé v laguně.

7.45 hod. - Hasiči evakuovali lidi na člunu. Nejzávažnější zásah v souvislosti s přívalovými dešti řešili profesionální hasiči na Vodňansku. "V obci Bílsko prudký déšť zatopil rodinný dům. Hasiči na člunu z domu evakuovali dvě osoby," uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Matějů. Náhradní ubytování zajistil starosta obce. Více se dočtete zde.

7.31 hod. - Cehnickým pomohl poldr. Přívalové deště se přehnaly i přes Cehnice na Strakonicku. Místní potok tu vystoupal na své maximum, ale místním naštěstí pomohl suchý poldr, který vybudovali po posledních větších povodních.

Přesto dobrovolní hasiči museli čerpat vodu z místní Jednoty a zatopená byla garáž jednoho z rodinných domů.

6.35 hod. - Vytrvalý silný déšť také zvedal hladiny jihočeských řek. Před půlnocí na chvíli překročila 3. povodňový stupeň Volyňka u Sudslavic.

Na Blanici hladina mezi 2. a 5. hodinou ranní vystoupala na 2. stupeň, nyní již klesla na 1. povodňový stupeň, tedy stav bdělosti.

6.26 hod. - Přívaly vody se nevyhnuly ani Strakonicku. Pavla Peroutková Kuculová Deníku napsala, že Bílsko u Vodňan bylo úplně pod vodou. "Paní čekala na loď, aby ji mohli dostat ven. Auta byla pod vodou, stoly, židle, dřevo - všechno plavalo."

Voda zde zaplavila rodinný dům a hasiči museli vyprošťovat dvě osoby.

Hasiči také čerpali vodu v Drahonicích.

6.21 hod. - Řádění živlů  v Hošticích na Šumavě okometovala Anna Hudecová: "Jsme zde 27 let a tohle jsem nazažila. Už v noci jsem brečela, moje dřevitá pivoňka, která letos měla 27 květů, je minulostí."

6.14 hod. - Podle policejních informací zůstává do pátku uzavřená ulice Na Bydžově v Táboře u čp. 2044, a to kvůli sesuvu půdy.

Komplikace setrvávají na silnici z Hluboké na Hrdějovice. Jak Deníku sdělil Lukáš Klomfar, silnice byla v noci průjezdná. V půl třetí v noci jsem tudy projížděl. Je tam pouze snížena rychlost na 50km/h," uvedl.

22.27 hod. - Na některých silnicích komplikují dopravu sesuvy půdy a bahna.

Podle policejních informacích jsou téměř nesjízdné silnice u Šumavských Hoštic, u Žárovné na Prachaticku. A u Borových Lad musejí řidiči počítat s kroupami na silnici. Omezení mohou trvat nejméně do půlnoci.

Na Českobudějovicku je kvůli silnému přívalovému dešti a kamení neprůjezdná silnice u Hrdějovic. Komunikace je zaplavená a s uzavírkou se počítá do pátečního poledne. Rovněž v ulici Dobřejovická v Hluboké nad Vltavou je problém. Jsou zde dvě odstavená vozidla a silný proud dešťové vody.

Odpoledne vyjížděli k zásahům souvisejícícm s přívalovým deštěm také například hasiči ze Suchdola nad Lužnicí. 

Intenzivní srážky mohou rychle zvedat hladiny zejména menších toků. Platí také aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu s vysokým stupněm nebezpečí. 

"Na Prachaticku, Vimpersku a Českokrumlovsku se udržují téměř bez postupu velmi silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm s krátkodobými úhrny kolem 50 milimetrů a krupobitím. Vzhledem k nasycení půdy může v zasažených oblastech docházet k rychlému odtoku vody z krajiny a prudkému vzestupu hladin zejména na menších tocích," informovali ve čtvrtek večer meteorologové.

K nastalé situaci meteorologové přidali několik doporučení: Přívalový déšť s rychlým odtokem vody ze svahů, možné rozvodnění malých toků i jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací, zanesení komunikací unášeným materiálem apod. Lámání větví stromů nebo i vyvracení stromů, možné škody na majetku a elektrickém vedení. Nebezpečné podmínky pro chodce i pro řízení motorových vozidel. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem, úrazu padajícími a poletujícími předměty a kroupami. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů zobrazených na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci chytrého telefonu, tabletu, apod.