Už 44 dětí z africké Zimbabwe našlo na dálku své rodiče v rámci projektu budějovické Diecézní charity. Díky ní mohou od loňského podzimu zájemci adoptovat na dálku dítě z domova ve městě Kwekwe. Dvě řádové sestry z tohoto sirotčince jsou navíc právě v těchto dnech na návštěvě v jižních Čechách. Adoptivní rodiče se tak mohou setkat s ředitelkou Dětského domova sestrou Mercy, dostanou dopisy od svých svěřenců a ujistí se, že jejich peníze putují skutečně tam, kde jsou potřeba.

„Pro mě je důležité, abych peníze od dárců dala někomu, komu věřím, a vždy to dělám při osobním setkání,“ vysvětlila důvod návštěvy sester ředitelka charity Michaela Čermáková. O spolupráci s některou africkou zemí dlouho přemýšlela, nabádali ji k tomu především mladí lidé z Biskupského gymnázia. Nakonec se obrátila na misijní řád sester Congragatio Jesu, jejichž členka sestra Terezie jí doporučila právě Dětský domov v Kwekwe. Ten se stará o děti, jejichž rodiče zemřeli na AIDS. Kromě ubytování zajišťuje také základní školní výuku a zdravotní péči. „Sestry ze Zimbabwe jsem potkala na setkání kongregace a tak jsem se dozvěděla o jejich práci,“ vysvětlila sestra Terezie.

Největším problémem dětského domova v Zimbabwe je nedostatek financí na vzdělání dětí. „Každé dítě potřebuje 120 dolarů měsíčně. Sponzoři jsou proto pro nás velice důležití. Za peníze od adoptivních rodičů se pořizují potřeby do školy, jídlo, ošacení i léky,“ přiblížila sestra Mercy. Adoptovat na dálku dítě ze Zimbabwe vyjde na 6000 korun ročně.

Jedním z rodičů, kterým sestry přivezly dopis od svěřence, je i Lenka Říhová. „Adoptovala jsem holčičku, protože jsem si říkala, že ne každý má to štěstí, aby se narodil v bohaté rodině a chtěla jsem někomu pomoci. Teď poprvé ji vidím na fotce, je to moc pěkný pocit,“ řekla.

Dětský domov Kwekwe nyní obývá 73 dětí různého věku. Řádové sestry, které jej spravují, se snaží, aby zde děti žily jako v normální rodině. Zařízení tedy nevypadá jako internát, ale skládá se ze čtyř rodinných domů. V každém z nich se o děti starají dvě vdovy, náhradní matky. Podle ses〜try Mercy je především důležité, aby sirotci vyrůstali společně.

Stávající i potenciální adoptivní rodiče se mohou se sestrami řádu Congregatio Jesu setkat v úterý od 17 hodin v klášterním sále na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Více informací o práci sestry Mercy najdete také ve středečním vydání Deníku.